Bazylika pw. Karola Lwangi i jego towarzyszy w Namugongo, wybudowana po wizycie papieża Pawła VI w 1969 roku, konsekrowana w 1975 roku


Pomnik męczenników z Ugandy
Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Karol Lwanga i 21 jego towarzyszy męczenników z Ugandy

(zm. między 15.11.1885 a 27.01.1887)

27 stycznia
25 maja
26 maja
27 maja
30 maja
31 maja
3 czerwca
15 listopadaMęczennicy z Ugandy to grupa 22 katolików i 23 anglikanów zgładzonych za wiarę w maju i czerwcu 1886 roku przez króla Mwangę II, władcę Bugandy. Obie grupy są czczone w swoich Kościołach jako męczennicy za wiarę.

Podczas fali prześladowań w latach 1885–1887 zabitych zostało blisko dwustu chrześcijan – około 150 katolików i około 40 anglikanów.

Buganda była jednym z tradycyjnych królestw tworzących Ugandę. 19 czerwca 1894 roku Brytyjczycy narzucili Bugandzie protektorat, który trwał do 9 października 1962 r., kiedy Buganda odzyskała niepodległość i została częścią afrykańskiego państwa Uganda.

Chrześcijaństwo dotarło do Ugandy w 1879 r. wraz z misjonarzami zwanymi Białymi Ojcami, czyli Zgromadzeniem Misjonarzy Afryki, założonym przez ks. Karola Lavigerie, późniejszego kardynała Afryki. W początkach swej działalności w Bugandzie spotkali się z przychylnością króla Mutesy, ojca Mwangi II, który nawet był ewangelizowany i być może ochrzczony. Kiedy po śmierci Mutesy wstąpił na tron jego 16-letni syn Mwanga, początkowo też im sprzyjał, ale później sytuacja uległa zmianie. Nałożyły się na to przyczyny zarówno polityczne, jak i osobiste, charakterologiczne króla.

W Bugandzie od czasu przybycia misjonarzy ścierały się wpływy trzech religii: katolickiej, anglikańskiej i islamu. Król Mutesa, umiejętnie nastawiając je przeciwko sobie, równoważył ich wpływy w państwie. Mwanga nie umiał tego zrobić. W pewnym momencie wyznawcy katoliccy zyskali dużą przewagę nad wyznawcami innych religii. Mwanga uznał, że zagrażają jego władzy.

Druga przyczyna nienawiści była bardziej osobista. Otóż według akt z procesów kanonizacyjnych król dopuszczał się wobec swoich dworzan aktów homoseksualnych. W Afryce władca był władcą absolutnym, nie było możliwe, żeby ktoś sprzeciwił się jakiemukolwiek jego rozkazowi. Tymczasem katolicy ośmielili się protestować, odmawiając królowi wprost brania udziału w tych czynach. Tego nie mógł znieść. Zaczął zwalczać chrześcijan, skazując na śmierć nawet swoich najwierniejszych dworzan.

Najpierw prześladowania dotknęły anglikanów. Pierwsza egzekucja odbyła się w Natebe nieopodal stolicy kraju, Kampali. Wbito na pale i żywcem spalono trzech uczniów szkockiego misjonarza Mackaya. Potem został skazany na śmierć anglikański biskup James Hannington. Winą jego było to, że przybył do króla nie tak, jak powinien. W Bugandzie znana była przepowiednia, że największy i najniebezpieczniejszy wróg króla i całej Bugandy przybędzie od wschodu. Dlatego kiedy biskup wszedł do pałacu króla od tyłu, czyli od strony wschodniej, władca od razu uznał go za wroga. 29 października 1885 r. biskup razem z towarzyszami został zabity przez zadźganie włóczniami. Niedługo potem, 15 listopada tego samego roku, został stracony pierwszy z katolików – Józef Mkasa Balikuddembé. W następnym roku, 3 czerwca, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, została stracona duża grupa 23 anglikanów i 22 katolików, z których większość została żywcem spalona na stosie. Ostatnią ofiarą tej fali prześladowań był Jan Maria Muzeeyi stracony 27 stycznia 1887 r.

Męczeństwo św. Karola Lwangi i jego 21 towarzyszy stało się zalążkiem wielu nawróceń w Ugandzie. Zaraz po ustaniu prześladowania w roku 1890 w Ugandzie było już 2197 katolików i ok. 10 tys. katechumenów. W roku 1906 ich liczba wynosiła już ok. 100 tys. katolików i ok. 150 tys. katechumenów.

Na miejscu stracenia świętych męczenników została wybudowana bazylika, która do dziś służy wiernym jako sanktuarium. W 1927 roku powstało zgromadzenie zakonne Braci św. Karola Lwangi, którzy są zaangażowani w zapewnienie edukacji ugandyjskiej młodzieży w trudnych warunkach życiowych.

Karol i jego towarzysze 29 lutego 1920 r. zostali ogłoszeni męczennikami, a 6 czerwca 1920 r. beatyfikowani przez papieża Benedykta XV. Papież Paweł VI 18 października 1964 roku kanonizował Karola Lwangę i 21 jego towarzyszy męczenników, którzy ponieśli śmierć za wiarę w latach 1885–1887. Św. Karol Lwanga jest w tej grupie wyróżniony, ponieważ to on zachęcał swoich towarzyszy zarówno do męczeństwa, jak i do wytrwania.

Relikwie Karola Lwangi i towarzyszy znajdują się w bazylice w St-Maurice.A oto lista świętych męczenników z Ugandy:


św. Achilles Kiwanuka (Kewanuka lub Kewanukasi)   →

św. Adolf Ludigo Mkasa (Adolofu Mukasa Ludigo)   →

św. Ambroży Kibuka (Ambroży Kibuuka Katikamu)   →

św. Anatol Kiriggwajjo   →

św. Andrzej Kaggwa   →

św. Atanazy (Antanazy) Badzekuketa (Bazzekutta)   →

św. Bruno Sserunkuuma (Seronuma)   →

św. Dionizy Sebugwao (Ssebuggwaawo Wasswa)   →

św. Gonzaga Gonza   →

św. Gyavira (Gyaviira Musoke)   →

św. Jakub Buzabaliawo (Buuzaabalyawo)   →

św. Jan Maria Muzéi (Muzeeyi, Jan Maria Kiwanuka Muzeyi)   →

św. Józef Mkasa (Mukassa) Balikuddembé   →

św. Karol (Karoli) Lwanga   →

św. św. Kizito (Quizito)   →

św. Łukasz Banabakintu (Baanabakintu)   →

św. Maciej Malumba Kalemba (Maciej Murumba Kalemba)   →

św. Mbaga (Mbaaga) Tuzindé   →

św. Mgagga (Mugagga Lubowa)   →

św. Mukasa Kiriwawanvu   →

św. Noe Mawaggali   →

św. Poncjan Ngondwé   →© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies