Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Ambroży Kibuka (Ambroży Kibuuka Katikamu)

(1868–3.06.1886)

3 czerwcaUrodził się w hrabstwie Ssingo w Bugandzie w klanie Lugave z plemienia Mubanga. Jego ojciec był bębnistą na dworze królewskim. Został królewskim paziem w wieku 16 lat.

Dzień po męczeńskiej śmierci Józefa Mukasy Balikuddembé Ambroży razem z innymi katolikami zbiegł na misję Białych Ojców, gdzie 16 listopada 1885 r. został ochrzczony przez ks. Symeona Lourdela. W przewidywaniu męczeńskiej śmierci Ambroży poszedł pożegnać się z rodzicami, którzy prosili go, żeby porzucił wiarę katolicką. Zdecydowanie oparł się ich prośbom i powrócił na dwór.

Kiedy zaczęły się prześladowania katolików, paziowie królewscy ukrywali się. 25 maja 1886 r. zostali znalezieni i aresztowani. Następnego dnia zostali skazani na śmierć, a dwa dni później wysłani do więzienia w Namugongo, gdzie byli przetrzymywani przez tydzień. 3 czerwca (święto Wniebowstąpienia) Ambrożego i 11 innych osób owinięto matami trzcinowymi i ułożono na stosie w piecu, gdzie zostali spaleni żywcem.

Św. Ambroży Kibuka jest patronem stowarzyszeń, w tym skautów, przewodników i młodych chrześcijańskich pracowników.

Imię Ambroży pochodzi z języka greckiego, gdzie ambrósios oznacza boski, nieśmiertelny.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies