Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Mgagga (Mugagga Lubowa)

(ok. 1870–3.06.1886)

3 czerwcaUrodził się w Jjalamba w hrabstwie Mawakota. Pochodził z klanu Ngo. Imię, które nadała mu matka, Mgagga, oznaczało „bogaty”. Został wychowany i wykształcony przez królewskiego tkacza Sseddu-Kakindę, który przedstawił go na dworze, gdzie został paziem w prywatnej części pałacu. Przez cały dzień nie mógł opuszczać pałacu, dlatego też po przystąpieniu do katolików pobierał lekcje tylko w nocy; z tego powodu na dworze nie wiedziano, że jest chrześcijaninem. Ujawnił się, kiedy 25 maja 1886 r. król zapytał swoich dworzan, którzy z nich są chrześcijanami. Wtedy kanclerz próbował go uratować, twierdząc, że Mgagga nie jest chrześcijaninem. Jednak chłopiec nie wyparł się wiary. Powiedział: „Oczywiście, że jestem. Tylko uczyłem się w nocy, aby nie niepokoić króla. Moim nauczycielem i przykładem był Karol i chcę umrzeć razem z nim za Jezusa”. Następnego ranka z rąk Karola Lwangi otrzymał chrzest. Nieznane jest jego chrzestne imię.

Mgagga został zaprowadzony na egzekucję razem z innymi. Kiedy już rzucono go na stos, zawołał: „Zaczekajcie. Duszę się w tym ubraniu trzcinowym. Dajcie mi coś wypić”. Kat uznał, że ostatniemu życzeniu skazańca nie można odmówić. Chłopiec został zdjęty ze stosu i podano mu dwie porcje wina bananowego. Niektórzy poganie widząc to uznali, że Mgagga wzdryga się przed śmiercią. Kiedy odzyskał oddech, kaci chcieli go ponownie położyć na stos, ale Mgagga poprosił, żeby jeszcze trochę zaczekali. Lecz gdy kat stwierdził, że w takim razie pozostali umrą bez niego, Mgagga zażądał, żeby szybko owinąć go trzcinami i dołączyć do towarzyszy.

Tuż przed egzekucją chłopiec zobaczył niektórych swoich kolegów nieskazanych na śmierć i zawołał do jednego z nich: „Biedny Kamyuka! Idę do Nieba. Przez pewien czas będziemy rozdzieleni. Żegnajcie wszyscy, dopóki się nie spotkamy”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies