Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Poncjan Ngondwé

(1847/1859–26.05.1886)

26 majaUrodził się w Bulamu w hrabstwie Kyaggwe w klanie Nnyonyi. Został żołnierzem, a po odbyciu służby otrzymał działkę w Kigoowa. Był dobry w grze na instrumentach muzycznych. W Kigoowa spotkał chrześcijanina imieniem Cyprian Kamya, do którego chodził nocami na katechezy.

Poncjan miał trudny charakter. Zanim został chrześcijaninem był mściwym, pamiętliwym cholerykiem. Po nawróceniu jego charakter zmienił się i dobrze żył ze wszystkimi. Za pośrednictwem przyjaciół: Jakuba Buzabaliawo, Bruno Serunkumy i Atanazego Bazzakuketty zetknął się z misjonarzami chrześcijańskimi. Ochrzczony 17 listopada 1885 r. przez ks. Piotra Giraud.

Do obowiązków Poncjana należało rekwirowanie bydła dla króla. Na początku roku 1886 wyruszył do pobierania podatków. Z każdego stada co najmniej jedna krowa miała być zabrana dla króla. Główny pasterz bydła należącego do głównego kata ukradł mu najtłustszą krowę, po czym oskarżył o to Poncjana. Za to kat wtrącił go do więzienia. 26 maja, kiedy został wydany wyrok na chrześcijan, kat zabrał Poncjana z więzienia z innym więźniem, Abdulem Azizem Buliwaddą, żeby zaprowadzić ich do więzienia w Namugongo. Był pijany i zapytał: „Który z was jest chrześcijaninem?”. Na to Poncjan odpowiedział: „To ja. Zostaw Buliwaddę, on jest muzułmaninem”. W Bugandzie istniał zwyczaj, by zabijać niektórych skazanych podczas drogi. Poncjan odmówił więc ruszenia w drogę, żądając, żeby zabito go na miejscu. Pijany kat zadał mu dwa ciosy włócznią, zabijając go, a potem przebijał ciało raz za razem jeszcze długo po śmierci. Potem kazał swoim ludziom poćwiartować zwłoki męczennika i rozrzucić.

Św. Poncjan Ngondwé jest patronem żołnierzy.

Imię Poncjan pochodzi z łaciny, prawdopodobnie od nazwy starożytnej krainy Pont w Azji Mniejszej, której nazwa być może pochodziła od greckiego słowa ποντος (pontos) – „morze”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies