Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Atanazy (Antanazy) Badzekuketa (Bazzekutta)

(zm. 27.05.1886)

27 majaUrodził się w 1866 r. w Bukuma w hrabstwie Bulemeezi w klanie Nkima z plemienia Muganda. Był paziem na dworze króla Mwangi. Zanim jeszcze trafił na dwór królewski, zachorował na ospę, która zostawiła ślady na jego twarzy i wtedy jeden z towarzyszy zasugerował mu, że chrzest byłby jego ratunkiem w tej chorobie. Zgodził się i zaczął się uczyć religii, jednak wtedy jeszcze nie został ochrzczony.

Po wyzdrowieniu zaczął wytrwale studiować religię katolicką, a kiedy rozpoczął pracę na dworze, znalazł nauczycieli w osobach Józefa Mkasy Balikuddembé i Jana Marii Muzéi, potem także Karola Lwangi. Dzień po śmierci Józefa Mukasy Balikuddembé, 15 listopada 1885 r., Atanazy został ochrzczony przez ks. Symeona Lourdela.

Na dworze Mwangi, był odpowiedzialny za ceremonialne szaty i ozdoby króla oraz za utrzymanie luster, potem otrzymał jeszcze funkcję skarbnika, co było dowodem wyjątkowego zaufania króla do Atanazego.

Kiedy zaczęło się prześladowanie chrześcijan, Atanazy ukrywał się razem z innymi. 25 maja 1886 r. znaleziono ukrywających się i aresztowano ich. Następnego dnia zostali skazani na śmierć przez spalenie żywcem, a 2 dni później wysłani do więzienia w Namugongo. Jednak Atanazy nie dotarł na miejsce kaźni – już na początku drogi do Namugongo zaproponował strażnikom, żeby zabili ich od razu. Jeden z oprawców stwierdził, że ten człowiek mówi, jakby tęsknił za śmiercią. Potem Atanazy zatrzymał się i usiadł na drodze, znów domagając się śmierci od razu. Tymczasem strażnicy zaczęli bić go kijami. Atanazy, widząc, że nie zostanie zabity, zgodził się iść dalej.

27 maja więźniowie zatrzymali się w Nakivubo, gdzie ścięto Józefa Mkasę Balikuddembé, i główny kat Mukaajanga zapytał ich, kto zgodzi się podzielić jego los. Atanazy zgłosił się, a wtedy kaci zabili go włóczniami i poćwiartowali jego ciało. Miał około dwudziestu lat.

Imię Atanazy wywodzi się z języka greckiego, od słowa athanasios oznaczającego „nieśmiertelny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies