Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Łukasz Banabakintu (Baanabakintu)

(ok. 1851–3.06.1886)

3 czerwcaUrodził się w 1851 r. lub nieco później w hrabstwie Gomba w klanie Mmamba w plemieniu Muganda. Jako nastolatek zamieszkał w Mityanie u swojego wuja Jjagwe. Tam wszedł do służby naczelnika powiatu, został szefem hrabstwa Ssingo, nadzorował też rybołówstwo nad jeziorem Wamala. Poznał i zaprzyjaźnił się z Maciejem Kalembą.

Kiedy do Ugandy przybyli misjonarze, Łukasz, 31 maja 1880 r., przystąpił do katechumenatu katolickiego. 28 maja 1882 r. wraz ze swoim przyjacielem Maciejem Kalembą, Cyprianem Kamyą i jeszcze jednym katechumenem został ochrzczony przez ks. Ludovica Giraulta. Potem w rodzinnej wiosce Mityana uczył mieszkańców katechizmu.

Łukasz Baanabakintu albo Noe Mawaggali, ponieważ obaj chłopcy mieli dobrą pamięć, co tydzień chodzili z Mityany do Nalukolongo, 64 kilometry, na niedzielne Msze i kazania. Musiał wyruszać w tę podróż już w piątek. Przybywał do Kampali w sobotni wieczór, spędzał noc w prywatnym domu Macieja Mulumby w pobliżu pałacu. Po wysłuchaniu Mszy św. i kazania wracał do Matyany przez dżunglę, pokonując rzekę Mayanja z jej silnymi prądami, spotykając po drodze nieraz dzikie zwierzęta. Potem powtarzał zapamiętane kazanie słowo po słowie Maciejowi, który je sprawdzał, i powtarzał mieszkańcom wioski.

Łukasz przybył do stolicy 26 maja 1886 r. Kiedy tam został aresztowany i zapytany o imiona swoich uczniów, odparł, że szybciej umrze, niż ich zdradzi. Razem z Maciejem spędził noc w więzieniu. 27 maja, razem z chrześcijanami pojmanymi w pałacu, został wysłany na śmierć, ale Macieja oddzielono od grupy i zamordowano osobno.

Po tygodniowym pobycie w więzieniu w Namugongo i torturach, żeby więźniowie wyrzekli się wiary, 3 czerwca 1886 r. został owinięty trzcinowymi matami, położony w piecu i spalony żywcem razem z innymi chrześcijanami.

Imię Łukasz pochodzi z łaciny: lucius – światły, oświecony.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies