Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Achilles Kiwanuka (Kewanuka lub Kewanukasi)

(ok. 1869–3.06.1886)

3 czerwcaUrodził się w Lulagala w hrabstwie Ssingo w klanie Lugave. Jego ojciec był wodzem w hrabstwie Ssingo. Młody Achilles najpierw wszedł do służby naczelnika powiatu, a po wstąpieniu na tron Mwangi został przedstawiony na dworze, gdzie został paziem sali audiencyjnej.

Namówiony przez kolegę spalił amulety otrzymane od rodziców i zainteresował się wiarą katolicką. Został katechumenem w grupie misyjnej Białych Ojców. Wtedy ojciec próbował uniemożliwić mu odejście od pogańskich wierzeń przodków. Postanowił zabrać go z dworu królewskiego. Jednak Achilles był zdeterminowany, wyrwał się więc spod władzy ojca. Po męczeńskiej śmierci Józefa Mkasy Balikuddembé 15 listopada 1885 r. w nocy przedostał się wraz z innymi paziami do misjonarzy, gdzie zostali od razu ochrzczeni przez ks. Lourdela.

Został spalony żywcem razem z 11 innymi katolikami 3 czerwca 1886 r. Wcześniej powiedział swoim towarzyszom: „Jeśli chodzi o mnie, mogą mnie zabić, ale nie wyrzeknę się mojej religii!”.

Św. Achilles jest patronem pracowników biurowych, dziennikarzy i pisarzy.

Imię Achilles pochodzi z języka greckiego, od słowa oznaczającego „kwiat pustyni”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies