Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Dionizy Sebugwao (Ssebuggwaawo Wasswa)

(1870–26.05.1886)

25 majaUrodził się w 1870 roku w hrabstwie Bulemeezi w królestwie Bugandy w Ugandzie. Należał do klanu Musu z plemienia Muganda. Ponieważ klan Musu był uprzywilejowany, Dionizy i jego trzej bracia zostali umieszczeni w prywatnej części pałacu królewskiego, gdzie znaleźli się pod bezpośrednią opieką Józefa Mkasy Balikuddembé. Jeden z ich towarzyszy, syn kanclerza, Mwafu, który był ślicznym chłopcem, stał się ulubioną zabawką króla Mwangi. Dionizy i jego brat bliźniak Izaak pod opieką Józefa stali się gorliwymi katechumenami. Z całych sił starali się też nawrócić na wiarę Mwangę. Izaak był wielkim ulubieńcem króla, musiał być zawsze pod ręką, tak że nawet spał przy łóżku Mwangi. Lecz jeszcze przed pogromem chrześcijan opuścił pałac otrzymawszy od króla inne stanowisko.

Po męczeńskiej śmierci Józefa Mkasy Balikuddembé Dionizy nie przestraszył się, lecz razem z innymi katechumenami, w nocy z 15 na 16 listopada, udał się na misję katolicką z prośbą o chrzest. Zostali ochrzczeni przez ks. Symeona Lourdela i wrócili na dwór.

25 maja 1886 r. król Mwanga wrócił z nieudanego polowania, na którym nie tylko nie znalazł hipopotama, ale jeszcze zgubił swój nowoczesny karabin. Był bardzo niezadowolony. Zaczął pytać o swoich paziów. Kiedy odpowiedziano mu, że nie wiedzieli, że będą potrzebni, Mwanga stwierdził, że poszli do białych mężczyzn, aby studiować religię i że kraj już nie należy do niego, lecz do białych ludzi. Nawet jego ulubiony lojalny Mwafu jest nieobecny. Powiedziano mu, że Mwafu był widziany z Dionizym. Tymczasem Dionizy i Mwafu nadbiegli. Wściekły król zaczął zarzucać Dionizemu, że uczy Mwafu religii i że nastawia go przeciw Mwandze. Rzucił się na niego i zaczął dźgać go małą włócznią po głowie, szyi, klatce piersiowej, aż włócznia złamała mu się w dłoni. Następnie chwycił go i wlókł do sali audiencyjnej, krzycząc, żeby zabrać Dionizego i zabić, grożąc śmiercią wszystkim chrześcijanom. Zabrali go dwaj muzułmanie, wyciągnęli w kierunku głównej bramy, na placu za bramą rozebrali go i poprowadzili dalej drogą. Nie byli uzbrojeni, dlatego mijając pewien dom jeden z nich wpadł tam i zabrał nóż rzeźnicki, żeby ściąć głowę Dionizemu. Nie zdążyli tego zrobić, bo przybył jeden z profesjonalnych katów i zabrał im więźnia.

Tego dnia Dionizy nie został zabity, lecz został w areszcie u kata. Następnego dnia, 26 maja, zabrali go do lasu, zabili włóczniami, a jego ciało poćwiartowali. Dionizy zginął jako pierwszy w głównym wybuchu prześladowań chrześcijan.

Imię Dionizy pochodzi z języka greckiego i pochodzi od mitycznego boga Dionizosa. W niektórych językach jego odpowiednikiem jest Denis.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies