Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Jakub Buzabaliawo (Buuzaabalyawo)

(ok. 1857–3.06.1886)

3 czerwcaUrodził się w Ssebayigga w Ttabazimu w hrabstwie Mawakota w klanie Ngeye w plemieniu Muganda. Był synem królewskiego tkacza płótna żaglowego. Najstarsza siostra Jakuba była jedną z kobiet króla Mutesy, miała z nim córkę, księżniczkę Namukaabya, na której dworze wychował się. Stąd wszedł do służby króla najpierw jako żołnierz w armii królewskiej, potem jako oficjalny opiekun studni królewskiej i kapelmistrz, zastępca kapelmistrza Andrzeja Kaggwy. Andrzej nauczył go grać na bębnie, a także nauczył go religii katolickiej. Potem Jakub został nie tylko asystentem Andrzeja jako kapelmistrz, ale też jako nauczyciel religii. Często przebywając z królem, starał się i jego nauczać, czemu Mwanga w początkach swego panowania nie sprzeciwiał się. Kiedy Andrzej Kaggwa został głównym kapelmistrzem i wybudował sobie dom w mieście, Jakub przeniósł się do niego i stamtąd przychodził na dwór.

Został ochrzczony 15 listopada 1885 r. przez ks. Ludovica Giraulta w dniu męczeństwa Józefa Mkasy Balikuddembé. Kiedy król Mwanga zaczął prześladować swoich dworzan, Jakub ukrywał się z innymi wyznawcami. 25 maja 1886 r. ukrywający się zostali odkryci i uwięzieni. Jakub w tym czasie przebywał w domu Andrzeja Kaggwy. Mwanga nie musiał go pytać, czy jest chrześcijaninem, skoro wcześniej Jakub próbował go nawracać. Kopnął go i kazał aresztować. Jakub został rozebrany i zabrany do więzienia. Król wydał na chrześcijan wyrok śmierci, nakazując zacząć od Jakuba. „A więc do więzienia”, powiedział Jakub. „Idę do Raju, aby wstawiać się za tobą u Boga”. Potem więźniowie zostali przetransportowani do więzienia w Namugongo, gdzie przez tydzień tortur domagano się od nich wyrzeczenia się wiary. Wobec stanowczego sprzeciwu męczennicy, także Jakub Buzabaliawo, zostali owinięci trzcinowymi matami, ułożeni na stosie i spaleni żywcem.

Przed egzekucją, jak to było w zwyczaju, chrześcijanie dostali po porcji wina bananowego. Jakub, wspominając na ukrzyżowanego Zbawiciela, odmówił jego wypicia.

Imię Jakub pochodzi z języka hebrajskiego: Jaaqob (ia'qob) – „niech Bóg strzeże”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies