Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Męczennicy z Damaszku

(zm. 1860)

10 lipcaW drugiej połowie XIX wieku w Damaszku żyło około 19 tysięcy chrześcijan. Żyli w zgodzie z muzułmanami, nie byli w żadnym razie dyskryminowani.

W latach 1853–1856 toczyła się wojna krymska między Rosją i imperium osmańskim, w wyniku której sułtan osmański przyznał poddanym imperium pełną wolność religijną. W ramach tej wolności niektóre grupy uzurpowały sobie prawa, których raczej nie miał zamiaru przyznawać im władca.

W 1860 r. druzowie – niewielka liczebnie sekta będąca gnostycką odnogą islamu szyickiego – zaczęli mordować chrześcijan, głównie należących do Kościoła maronickiego. Niszczyli wszystko, co napotkali na swej drodze, a co należało do chrześcijan – czego nie udało się spalić, to burzyli i rozbijali w proch. Zamordowali około 6 tysięcy chrześcijan w Damaszku, nie oszczędzając nikogo, nawet dzieci.

W tym czasie w Damaszku istniał klasztor franciszkański, w którym żyło ośmiu zakonników: sześciu księży i dwóch braci, z których siedmiu było Hiszpanami, a jeden Austriakiem. Misja pełniła posługę duszpasterską, prowadziła małą szkołę, bracia nauczali języka arabskiego i wdrażali duchownych z Europy do prowadzenia misji. Kiedy rozpoczęły się mordy dokonywane na chrześcijanach, udzielili schronienia trzem miejscowym maronitom.

Okazało się, że sami nie byli bezpieczni. W nocy z 9 na 10 lipca do klasztoru wtargnęli druzowie. Najpierw próbowali zmuszać zakonników do przyjęcia religii mahometańskiej, a kiedy wszyscy po kolei odmawiali, wszyscy zostali w okrutny sposób zamordowani. Zabito także trzech maronitów, braci, których franciszkanie mieli nadzieję uratować.

10 lipca 1926 r. papież Pius XI beatyfikował tych jedenastu męczenników.


bł. Abd Al-Mu'ti Massabki   →

bł. ks. Askaniusz Nicanore de Soria   →

bł. ks. Engelbert Michał Kolland   →

bł. Franciszek Massabki   →

bł. br. Franciszek Pinazo Peñalver   →

bł. br. Jan Jakub Fernández y Fernández   →

bł. ks. Karmel Volta Banuls   →

bł. ks. Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez   →

bł. ks. Mikołaj Maria Alberga y Torres   →

bł. ks. Piotr Soler Mendez   →

bł. Rafael Massabki   →© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies