Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Piotr Soler Mendez

(28.04.1827–10.07.1860)

10 lipcaBł. Piotr Soler jest jednym z grupy męczenników z Damaszku.

Urodził się 28 kwietnia 1827 r. w Lorce w Hiszpanii. Ciężko pracował, żeby utrzymać siebie i starych rodziców.

W 1856 r. wstąpił do franciszkanów. Skończył studia i został wyświęcony na kapłana. Niedługo potem wyjechał na misję do Ziemi Świętej, gdzie pracował w Damaszku.

10 lipca 1860 r. na klasztor napadli druzowie (grupa wyznaniowa wywodząca się z islamu), którzy próbowali zmusić braci do przyjęcia islamu. Piotr powiedział: „Nigdy tego nie zrobię. Jestem chrześcijaninem i wolę umrzeć za moją wiarę”. Uklęknął i wtedy został zastrzelony i rozsiekany mieczami.

Razem z nim zginęło siedmiu współbraci: Askaniusz Nicanore de Soria, Engelbert Michał Kolland, Franciszek Pinazo Peñalver, Jan Jakub Fernández y Fernández, Karmel Volta Banuls, Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez, Mikołaj Maria Alberga y Torres, i trzej bracia Kościoła maronickiego: Abd Al-Mu'ti Massabki, Franciszek Massabki i Rafael Massabki.

Beatyfikacji męczenników dokonał papież Pius XI 10 października 1926 r.

Po aramejsku Piotr nazywał się Kefas, co znaczy Skała, w greckim tłumaczeniu: Petros – Kamień lub Petra – Skała, tak samo po łacinie i dopiero w spolszczeniu imię to nabrało brzmienia Piotr.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies