Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Franciszek Massabki

(zm. 10.07.1860)

10 lipcaBł. Franciszek Massabki jest jednym z grupy męczenników z Damaszku.

Był świeckim członkiem Kościoła maronickiego w Damaszku w Syrii. Żonaty.

W roku 1860 druzowie zaczęli mordować chrześcijan w całej Syrii. Franciszek Masabki był jednym z maronitów, którzy schronili się w klasztorze franciszkanów w Damaszku.

W nocy z 9 na 10 lipca 1860 r. druzowie (grupa wyznaniowa wywodząca się z islamu) napadli na klasztor. Próbowali zmusić obecnych tam chrześcijan do przejścia na islam, a wobec ich stanowczego sprzeciwu, zabili wszystkich. Franciszek Massabki zginął pod ciosami szabli.

Wraz z nim zginęło dwóch jego braci: Abd Al-Mu'ti Massabki i Rafael Masabki, oraz ośmiu franciszkanów: Askaniusz Nicanore de Soria, Engelbert Michał Kolland, Franciszek Pinazo Peñalver, Jan Jakub Fernández y Fernández, Karmel Volta Banuls, Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez, Mikołaj Maria Alberga y Torres i Piotr Soler Mendez.

Beatyfikacji męczenników dokonał papież Pius XI 10 października 1926 r.

Imię Franciszek pochodzi od germańskiego wyrazu frank, co znaczy „wolny, wolno urodzony”; stąd nazwa plemienia Franków, a Franciscus to był „mąż z plemienia Franków”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies