Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Askaniusz Nicanore de Soria

(1814–10.07.1860)

10 lipcaBł. Askaniusz Nicanore jest jednym z grupy męczenników z Damaszku.

Urodził się w 1814 r. Villarejo de Salvanes w Hiszpanii w wielodzietnej rodzinie. Bardzo młodo, bo już w 1830 r. wstąpił do zakonu franciszkanów. W zakonie ukończył studia i został wyświęcony na kapłana.

W Hiszpanii Askaniusz był przełożonym wspólnoty sióstr koncepcjonistek i proboszczem. Życie poświęcał modlitwie, pokucie, gorliwej pracy na chwałę Bożą.

W młodości Askaniusz marzył o poświęceniu, o misjach, o męczeństwie. Ne od razu, ale marzenia te spełniły się. Misjonarz przybył do Ziemi Świętej, a potem został wysłany do Damaszku, aby uczyć się języka arabskiego.

10 lipca 1860 r. na klasztor napadli druzowie (druzowie to grupa wyznaniowa wywodząca się z islamu), którzy próbowali zmusić braci do przyjęcia islamu. Askaniusz słabo jeszcze znał język arabski, dlatego nie od razu zrozumiał, czego od niego chcą napastnicy. Zaczęli uderzać go siekierą – przez sześć uderzeń odpowiadał, że jest chrześcijaninem i choćby go zabili, to nie uwierzy w Mahometa, tylko będzie wierny Chrystusowi. Siódmym uderzeniem odrąbali Askaniuszowi głowę. Wraz z nim zginęło siedmiu współbraci: Engelbert Michał Kolland, Franciszek Pinazo Peñalver, Jan Jakub Fernández y Fernández, Karmel Volta Banuls, Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez, Mikołaj Maria Alberga y Torres, Piotr Soler Mendez, i trzej bracia Kościoła maronickiego: Abd Al-Mu'ti Massabki, Franciszek Massabki i Rafael Massabki.

Beatyfikacji męczenników dokonał papież Pius XI 10 października 1926 r.

Askaniusz to imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa askàniosdi o nieznanej etymologii.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies