Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez

(5.05.1804–10.07.1860)

10 lipcaBł. Manuel Ruiz jest jednym z grupy męczenników z Damaszku.

Urodził się 5 maja 1804 r. w San Martin de las Olas w Hiszpanii.

Wstąpił do zakonu franciszkanów i po otrzymaniu święceń kapłańskich wyjechał jako misjonarz do Ziemi Świętej. Nauczył się języka arabskiego i pracował w Ramie, Hajfie i w Damaszku.

Bł. Manuel Ruiz ceniony był przez współbraci za opanowanie, spokój i pogodę ducha. Nazywany był ojcem cierpliwości.

10 lipca 1860 r. na klasztor napadli druzowie (grupa wyznaniowa wywodząca się z islamu), którzy próbowali zmusić braci do przyjęcia islamu. O. Manuel powiedział: „Jestem chrześcijaninem, franciszkaninem i kapłanem Chrystusa. Pragnę umrzeć jak chrześcijanin, franciszkanin i kapłan Chrystusa!”. Potem spożył Eucharystię. Druzowie torturowali go, a kiedy nic nie wskórali, pozwolili mu wybrać miejsce śmierci. Manuel położył głowę na ołtarzu i powiedział: „Róbcie, co macie zrobić. Jestem gotów oddać życie za Chrystusa”.

Zginął od uderzeń siekierą w głowę, a wraz z nim siedmiu współbraci: Askaniusz Nicanore de Soria, Engelbert Michał Kolland, Franciszek Pinazo Peñalver, Jan Jakub Fernández y Fernández, Karmel Volta Banuls, Mikołaj Maria Alberga y Torres, Piotr Soler Mendez, i trzej bracia Kościoła maronickiego: Abd Al-Mu'ti Massabki, Franciszek Massabki i Rafael Massabki.

Beatyfikacji męczenników dokonał papież Pius XI 10 października 1926 r.

Manuel to skrócona forma imienia Emanuel pochodzącego od hebrajskiego słowa Im-anu-el, lub Immanu’el, znaczącego w „Bóg z nami”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies