Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Engelbert Michał Kolland

(21.09.1827–10.07.1860)

10 lipcaBł. Engelbert Michał Kolland był jednym z grupy męczenników z Damaszku.

Urodził się 21 września 1827 r. w Ramsau w Austrii w ubogiej, wielodzietnej rodzinie.

W wieku 20 lat wstąpił do seminarium duchownego. Utrzymanie i bezpłatne studia zapewnił mu arcybiskup Salzburga. Mimo to po czterech latach nauki, w 1850 r., przerwał studia i wstąpił do zakonu franciszkanów.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich wyjechał do Bolzano. Tam przygotowywał się do wyjazdu na misje do Ziemi Świętej. Poza pracą duszpasterską uczył się języków: łaciny, angielskiego, włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego i arabskiego. Wyjechał w 1855 r.

Mieszkając w klasztorze w Damaszku (Syria) bez reszty poświęcił się pracy duszpasterskiej wśród Arabów i Ormian; poza tym tłumaczył dzieła religijne.

10 lipca 1860 r. na klasztor napadli druzowie (grupa wyznaniowa wywodząca się z islamu), którzy próbowali zmusić braci do przyjęcia islamu. Engelbert schronił się w prywatnym domu z jednym maronitą, ale schwytano go. Kiedy zmuszano go do przyjęcia islamu, zapytał napastnika: „Przyjacielu, co ci złego zrobiłem, że chcesz mnie zabić?”, usłyszał: „Nic, ale jesteś chrześcijaninem”. Zginął od uderzeń siekierą w głowę, a wraz z nim siedmiu współbraci: Askaniusz Nicanore de Soria, Franciszek Pinazo Peñalver, Jan Jakub Fernández y Fernández, Karmel Volta Banuls, Manuel (Emanuel) Ruiz Lopez, Mikołaj Maria Alberga y Torres, Piotr Soler Mendez, i trzej bracia Kościoła maronickiego: Abd Al-Mu'ti Massabki, Franciszek Massabki i Rafael Massabki.

Beatyfikacji męczenników dokonał papież Pius XI 10 października 1926 r.

Imię Engelbert pochodzi od germańskich słów engel – „anioł” i bert – „jasny, znakomity”, można je więc przetłumaczyć jako „anielsko jasny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies