Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
















święty Willibrord (Klemens) z Utrechtu (z Echternach), „apostoł Fryzów”

(ok. 658–7.11.739)

7 listopada



Św. Willibrord z Utrechtu urodził się około 658 roku w Northumbrii w północnej Anglii. Już w 673 r. wstąpił do zakonu benedyktynów w klasztorze w Ripon w Anglii, potem przez kilkanaście lat przebywał w Irlandii, gdzie został uczniem św. Egberta. W 688 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W 690 roku razem z 11 towarzyszami został wysłany przez Egberta na misję do Fryzji. Tam został współpracownikiem majordoma frankijskiego, Pepina z Heristalu, którego poprosił o opiekę.

Dwa razy – w latach 691/692 i 695 wędrował do Rzymu. Podczas drugiej wizyty papież Sergiusz I wyświęcił go na biskupa Fryzów. Wtedy przyjął imię Klemens. Otrzymał zadanie utworzenia we Fryzji prowincji kościelnej.

Na siedzibę swojego biskupstwa wybrał Utrecht, gdzie wzniósł katedrę i założył klasztor. Działał też w Turyngii, gdzie na terenach otrzymanych od św. Irminy z Oeren założył klasztor w Echternach (dziś w Luksemburgu) i został jego pierwszym opatem. Odbył wyprawy misyjne do Szlezwiku i na Wyspy Fryzyjskie oraz na Helgoland.

Po śmierci Pepina z Heristalu w 714 r. w wyniku powstałego sporu o władzę Willibrord musiał uciec z Fryzji. W 716 r. powrócił w towarzystwie św. Bonifacego Winfryda głosząc kazania we wsiach fryzyjskich. Wysiłki obu misjonarzy udaremniła wojna toczona nadal między Karolem Młotem a Radbodem, królem Fryzji. Willibrord uciekł i schronił się w opactwie w Echternach. Dopiero po śmierci Radboda, kiedy Fryzja została podporządkowana synowi Pepina, Karolowi Młotowi, Willibrord powrócił rozszerzając obszar chrystianizacji także na północną Fryzję.

Zasługą św. Willibrorda oprócz nawracania kraju było poddanie go kulturalnym wpływom chrześcijaństwa anglosaskiego i irlandzkiego. To on ustanowił praktykę ustanawiania biskupów sufraganów oraz wprowadził zwyczaj używania dat według kalendarza chrześcijańskiego.

Zmarł 7 listopada 739 r. w opactwie w Echternach i zaraz po śmierci został uznany za świętego.

Od co najmniej XV w. w Echternach co roku we wtorek po Zielonych Świętach odbywają się tzw. tańczące procesje do grobu świętego.

Św. Willibrord jest patronem chorych na padaczkę i na konwulsje.



© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies