Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święci Wiktoria i Acyzklusz (Asyzklusz) z Kordoby

(zm. 304)

17 listopadaŚw. Wiktoria z Kordoby jest mało znaną świętą. Żyła w III wieku i prawdopodobnie była siostrą św. Acyzklusza – razem z nim poniosła męczeńską śmierć za wiarę z panowania cesarza Dioklecjana w 304 roku w Kordobie w Hiszpanii.

Po aresztowaniu przez rzymskiego prefekty Diona za bycie chrześcijanami Wiktoria i Acyzklusz byli torturami zmuszani do wyrzeczenia się wiary w Boga. Dion kazał ich wrzucić do rozpalonego pieca. Kiedy usłyszano dochodzące z pieca śpiewy, nakazał wrzucić obciążone kamieniami rodzeństwo do rzeki Gwadalkwir. Święci unosili się napowierrzchni wody. Wtedy nakazał opiekać ich nad ogniem, jednak ogień wymknął się spod kontroli katów i zabią wielu pogan, ale nie dotknął nawet Wiktorii i Acyzklusza. Na koniec prefekt skazał męczenników na ścięcie. Wyrok ykonano na Acyzkluszu, natomiast Wiktoria została zabita strzałami w plecy.

Po śmierci rodzeństwa dom ich miał zostać przekształcony na kościół. Nabożeństwo do nich ropowszechnione jest w Hiszpanii i Prowansji.

W ikonografii Wiktoria przedstawiana jest jako młoda męczennica, czasem razem z bratem – św. Acizjuszem; jej atrybutem jest też różaniec albo korona z róż.

Św. Wiktoria z Kordoby, tak jak jej sławniejsza imienniczka, wzywana jest w modlitwie o deszcz.

Imię Wiktoria powstało od łacińskiego słowa victoria – „zwycięstwo”, a także od imienia rzymskiej bogini zwycięstwa Victorii.

Imię Acyzklusz pochodzi z łaciny, od słowa aciscularius – kamieniarz.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies