Iluminacja z „Liturgii godzin” (Paryż, ok. 1480) przestawiająca męczenników Wiktora i KoronęLogo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święci Wiktor i Korona

(II lub III w.)

14 majaŚwięci Wiktor i Korona to męczennicy za wiarę pierwszych wieków.

Żyli być może w Damaszku, a św. Wiktor to święty znany jako Wiktor z Damaszku, zaś Korona to św. Stefania (Stefania po grecku znaczy „wieniec, korona”).

Starożytny grecki tekst z Antiochii z IV wieku podaje, że Wiktor był rzymskim żołnierzem pochodzącego z Włoch lub z Cylicji. Poniósł męczeńską śmierć w Syrii w 171 r. za czasów cesarza Marka Aureliusza. Mimo tortur nieustraszenie i spokojnie wyznawał swoją wiarę. Poddano go wielu męczarniom, wyłupiono oczy, na koniec został ścięty. Korona, szesnastoletnia żona Wiktora, obserwując egzekucję zachęcała go do wytrwana mówiąc mu, że z nieba spadają dwie korony: jedna dla Wiktora, druga dla niej. Potem wyznała, że także jest chrześcijanką. Została aresztowana, przywiązana za stopy pomiędzy dwoma przygiętymi drzewami, które puszczone gwałtownie rozprostowały się, rozrywając Koronę.

Relikwie męczenników miały zostać przeniesione do Feltre w północnych Włoszech. W roku 1000 cesarz Otton III przeniósł zwłoki św. Korony do Aachen w Niemczech.

Niektóre teksty hagiograficzne podają, że miało to miejsce w Damaszku. Inne teksty jako miejsce męczeństwa podają Antiochię, Aleksandrię, Sycylię. Nie ma też pewności co do daty męczeństwa. Źródła podają, że miało się to stać za cesarza Marka Aureliusza (160–170), Antonina Piusa (138–161) lub Dioklecjana (284–305).

Św. Korona jest patronką dobrego lokowania pieniędzy, poszukiwaczy skarbów i osób grających na loteriach, chroni przed epidemiami i złą pogodą. Jest także wskazywana jako symbol trwania w wierze.

Korona, jak już wspomniałam, znaczy właśnie „korona” lub „wieniec”.

Imię Wiktor powstało od łacińskiego słowa victoria – „zwycięstwo”, a także od imienia rzymskiej bogini zwycięstwa Victorii.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies