Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Teilo (Dillo, Eliud, Teliavus) z Llandaff

(ok. 500–9.02.560)

9 lutegoŚw. Teilo z Llandaff był synem Issela i bratem królowej Anaumed z Kornwalii. Urodził się w Penalun (Penally) około roku 500. Był duchowym uczniem św. Dubriciusa, potem studiował u Pauliusa z Walii, gdzie poznał św. Dawida z Walii i został jego przyjacielem. Przyjaźnił się też ze św. Samsonem z Yorku. Założył klasztor Llandaff w Dyfed w Walii i został biskupem Llandaff. Odbył pielgrzymkę do Jerozolimy w towarzystwie św. Dawida z Walii i św. Paternusa.

W latach czterdziestych VI wieku Wielką Brytanię nawiedziła żółta plaga, prawdopodobnie dżuma Justyniana. Dlatego w 549 r. Teilo wraz z małą grupką mnichów przeniósł się do Dol w Bretanii. Przebywał tam ponad siedem lat, potem odbył podróż do Dumonii, gdzie przebywał na dworze króla Gerainta. Potem dołączył do św. Samsona w Dol; do dziś gaje owocowe tam zasadzone przez nich znane są jako gaje świętych Teilo i Samsona.

Legenda głosi, że Budic II z Bretanii poprosił św. Teilo o poskromienie dręczącego okolicę smoka. Teilo smoka oswoił i przywiązał do skały morskiej u wybrzeża Bretanii. Budic miał też poślubić siostrę Teilo – Anaumed.

Teilo zmarł 9 lutego, ale rok jest nieustalony, prawdopodobnie ok. 560. Stał się jednym z najbardziej czczonych świętych w Walii. Legenda mówi, że jego ciało po śmierci rozdzieliło się na trzy ciała, a było tak: kiedy św. Teilo umarł, aż trzy kościoły pragnęły pozyskać jego relikwie: katedra Llandaff , Llandeilo Fawr i Penally Abbey.Ostatecznie duchowni postanowili powierzyć sprawę Bogu i gorąco się modlili. Kiedy rano wstali, odkryli, że ciało świętego stało się trzema ciałami, wszyscy więc mogli szczycić się tym, że mają jego relikwie. Jednak biografowie uważają, że relikwie św. Teilo spoczęły w Llandaff. Tam, gdzie żył, a potem także przy jego grobie działo się wiele cudów.

Św. Teilo jest patronem koni; wzywany w wypadku gorączki.

W ikonografii często przedstawiany jako człowiek jadący na jeleniu.

Wspominany w Kościele katolickim 9 lutego.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies