Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Samson z Dol (Samson z Yorku)

(485–28.07.565)

28 lipcaŚw. Samson z Dol (Samson z Yorku) pochodził ze szlacheckiego rodu z południowej Walii. Był dzieckiem długo oczekiwanym i wymodlonym, dlatego został poświęcony Bogu. Oddano go na wychowanie opatowi Iltutowi z Glamorgan. Był bardzo zdolny i szybko się uczył, dlatego inni oddani na naukę do tego mnicha, próbowali go otruć. Wyuczył się Biblii, gramatyki, retoryki, geometrii i filozofii.

Kiedy został wyświęcony na księdza, wyruszył na wyspę Caldey (Saint Pyr), gdzie głosił Słowo Boże. Tam został wybrany na opata klasztoru w Llantwit, w którym zamieszkał. Potem, kiedy powrócił w rodzinne strony, starał się swoją rodzinę zachęcić do życia zakonnego.

W następnym okresie życia wyruszył do Bretanii, gdzie został eremitą. Mimo to został zmuszony zostać biskupem i w tej roli nadal ewangelizował Bretonów. Wybudował klasztor, wokół którego powstało miasto Dol w Bretanii we Francji.

Poza tym bardzo czynnie działał charytatywnie na rzecz uciśnionych.

Czczony w Bretanii, Normandii, w innych prowincjach francuskich, aż po Italię.

Kościół wspomina go 28 lipca.

Imię Samson pochodzi z języka hebrajskiego. Oznacza mężczyznę „niezwyciężonego” lub też „słonecznego”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies