Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Pius I, papież

(zm. 155)

11 lipcaŚw. Pius I był 10. z kolei papieżem.

Pochodził z Akwilei we Włoszech. Prawdopodobnie urodził się jako niewolnik; ojcem jego był Rufin, a brat Hermas znany jest jako autor dzieła apokryficznego pt. „Pasterz Hermasa”. Dzieło to nawołuje do pokuty w obliczu oczekiwanego końca świata.

Na tron Piotrowy został powołany w 140 lub 142 roku. Podczas swojego pontyfikatu zmagał się z gnostycką dualistyczną herezją Walentyna z Aleksandrii. Prawdopodobnie przewodniczył synodowi w 144 r., który wykluczył z Kościoła zamożnego kupca, Marcjona z Pontu. Marcjon, który wraz ze swoimi zwolennikami utworzył Kościół w Mezopotamii, próbował przekonywać prezbiterów do rezygnacji ze Starego Testamentu i ograniczenia kanonu świętych ksiąg do Ewangelii wg św. Łukasza i listów św. Pawła (paulinizm); głosił też gnostycki dualizm i doketyzm.

Niektóre źródła podają, że to on był tym papieżem, który ustalił datę świąt Wielkanocy na pierwszą niedzielę po marcowej pełni Księżyca.

Pius ustalił też zasady konwersji Żydów, czyli przyjmowania ich do Kościoła chrześcijańskiego.

Za czasów Piusa I Rzym stał się centrum życia chrześcijańskiego.

Pius zmarł w Rzymie w 155 r., możliwe, że śmiercią męczeńską. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

Imię Pius pochodzi z łaciny: pius znaczy „pobożny”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies