Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święci Artemiusz, Kandyda (Blanka) i Paulina z Rzymu

(zm. 302)

6 czerwcaŚw. Artemiusz, Kandyda (Blanka) i Paulina to chrześcijańska rodzina, która poniosła śmierć w Rzymie przy drugim kamieniu milowym przy Via Appia.

Według przekazów w 302 r., za panowania Dioklecjana, sędzia Serenus uwięził chrześcijanina Piotra Egzorcystę w więzieniu, którego opiekunem był Artemiusz. Córka przełożonego więzienia, Paulina, została opętana przez demona. Piotr, dowiedziawszy się o tym, powiedział Artemiuszowi, że jeśli uwierzy w Boga, jego córka zostanie uwolniona. Ten śmiał się, że gdyby jego Bóg istniał, uwolniłby go z więzienia. Piotr odpowiedział, że pozostaje w zamknięciu, żeby wielbić Boga. Artemiusz odpowiedział, że jeśli Bóg go uwolni, to on uwierzy. Artemiusz zgodził się.

Wrócił do domu i śmiejąc się opowiedział o tym żonie, Kandydzie, która jednak miała nadzieję, że Piotr uratuje ich córkę. Podczas ich kłótni stanął nagle między nimi Piotr i krzyżem wypędził demona z Pauliny.

Cała rodzina natychmiast uwierzyła w Boga i poprosiła o chrzest. Kiedy dowiedział się o tym sędzia Serenus, zażądał od nich wyrzeczenia się wiary. Wobec stanowczej odmowy kazał Kandydę i Paulinę pogrzebać żywcem pod stosem kamieni kilka dni później nakazał ściąć Artemiusza.

Męczennicy zostali pochowani na cmentarzu Poncjana przy Via Portuensis. W IX wieku relikwie św. Kandydy zostały sprowadzone do Rzymu przez papieża Paschalisa I i 29 sierpnia 920 r. umieszone w kościele św. Praksedy w Rzymie. Prawdopodobnie z tego powodu wspominano ją 29 sierpnia.

Do 1969 r. w obowiązującym kalendarium św. Kandyda zapisana była jako Kandyd, prawdopodobnie na skutek pomyłki Baroniusza.

Artemiusz – imię męskie, pochodzenia greckiego, w wersji Artemios wywodzące się od imienia bogini Artemidy, a w wersji Artemes znaczące „bezpieczny, idealnego zdrowia”.

Imię Kandyda pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „dziewczynkę o jasnych włosach”.

Imię Paulina, pochodzące z łaciny, znaczyło pierwotnie „należąca do Paulusa, pochodząca od Paulusa”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies