Statua Matki Bożej z Fatimy w kościele Santa Maria de Vilalaba w Galicji (Hiszpania)Kaplica Matki Bożej z Fatimy, kościół pw. św. Marii Magdaleny w WarszawiePosągi Matki Boskiej Fatimskiej, opactwo Matki Bożej Radości w HongkonguZanim dzieci zobaczyły Matkę Bożą, ukazał im się Anioł PortugaliiPłaskorzeźba sztukatorska Josefa Bachlechnera przy kościele parafialnym w Wattens w WiedniuPomnik Fatimski, Wrocław, OłtaszynKorona Matki Bożej Fatimskiej (Kaplica Objawień, Sanktuarium w Fatimie), z osadzoną w niej jedną z kul, która raniła Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 r.
Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Matka Boża Fatimska

13 majaW 1917 r. trojgu dzieciom, Łucji dos Santos, Hiacyncie i Franciszkowi Marto, w małej wiosce Cova da Iria, w pobliżu Fatimy w Portugalii objawiła się Matka Boża. Jest to jedno z najsłynniejszych objawień maryjnych. Pierwsze z serii objawień miało miejsce 13 maja, z tego powodu święto Matki Bożej Fatimskiej ustalono na ten dzień. Ostatnie objawienie, zakończone tzw. cudem słońca, kiedy to 70 tys. zgromadzonych osób widziało taniec słońca, miało miejsce 13 października 1917 r. W trakcie spotkań z dziećmi Maryja prosiła o pokutę za dusze w czyśćcu cierpiące, codzienne odmawianie różańca w intencji nawrócenia grzeszników i o modlitwę o pokój. Obiecała, że dusze, które ofiarują się Jej Niepokalanemu Sercu, zostaną uratowane, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Przekazała też dzieciom trzy tajemnice, z których pierwsza ukazuje dzieciom wizję piekła, druga jest prośbą o ustanowienie święta Niepokalanego Serca Maryi, a trzecia, mówiąca o końcu Kościoła, według niektórych została opublikowana tylko w części. Dwie pierwsze tajemnice zostały upublicznione w 1941 r. na polecenie biskupa Fatimy, natomiast trzecią przedstawiono dopiero w 2000 roku.

Kościół uznał prawdziwość objawień 13 października 1930 roku.

Już dwa lata po objawieniach zaczęto wznosić kaplicę w tym miejscu. Po następnych dwóch latach odprawiono tam pierwszą Mszę św., a w 1930 r. biskup Leirii zezwolił na kult Matki Bożej z Fatimy.

W 64 rocznicę tych objawień, 13 maja 1981 r., papież Jan Paweł II padł ofiarą zamachowca. Kilkakrotnie ciężko raniony strzałami z broni palnej tylko dzięki opiece Maryi zachował życie. Zamach ten miał być przepowiedziany dzieciom w Fatimie przez Matkę Bożą. Za uratowanie życia wielokrotnie w następnych latach dziękował Fatimskiej Matce.

Dwoje młodszych dzieci zmarło niedługo po objawieniach – Franciszek 4 kwietnia 2019 r., a Hiacynta 20 lutego 1920 r. W 80 lat później, 13 maja 2000 r. Jan Paweł II, podczas trzeciej pielgrzymki do Fatimy, beatyfikował Franciszka i Hiacyntę. 17 lat później, w setną rocznicę objawień, papież Franciszek kanonizował dzieci.

Łucja dos Santos, która spędziła najpierw w Zgromadzeniu Sióstr św. Doroty w Vilar (Porto), a potem, od 1948 r. w zakonie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Coimbrze, gdzie przyjęła zakonne imię siostry Marii Łucji od Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Przez wiele lat miała kolejne objawienia Matki Bożej. 13 lutego 2008 r. papież Benedykt XVI rozpoczął jej proces beatyfikacyjny, którego diecezjalny etap zakończył się 13 lutego 2017 r.

Na pamiątkę tych wydarzeń od roku 2002 będziemy obchodzić 13 maja święto Matki Bożej Fatimskiej.

Modlitwa do Matki Bożej Fatimskiej


Potężna Niebios Królowo, Matko Boża i Matko nasza Fatimska, Tobie Bóg powierzył posłannictwo i władzę, abyś starła głowę szatana i osłaniała swoje ziemskie dzieci przed jego złowrogim wpływem. Ciebie Syn Twój a Pan Nasz Jezus Chrystus dał nam jako Przedziwną Pomoc i Obronę, Ty zaś, Pełna Ducha Świętego, uzdrawiasz nas lekarstwem pokuty i orężem modlitwy różańcowej umacniasz do walki z mocami ciemności. Prosimy Cię pokornie, rozkaż hufcom anielskim, aby ścigały złe duchy, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając je wszędzie, strąciły na dno piekła. Święci Archaniołowie i Aniołowie, brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.


Litania zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej


Matko Odkupiciela, Gwiazdo morska, do nieba ścieżko najprościejsza, Tyś jest przechodnią bramą do raju wiecznego... racz podźwignąć, prosimy, lud upadający, w grzechach swych uwikłany, powstać z nich pragnący.

Dziś, zgromadzeni u Twoich stóp, Matko Chrystusa i Matko Kościoła, raz jeszcze zwracamy się do Ciebie, aby podziękować za wszystko, coś uczyniła w ciągu tych trudnych lat dla Kościoła, dla każdego z nas i dla całej ludzkości.

Matko Chrystusowa i Matko Kościoła – Dziś jesteśmy tutaj, aby dziękować, żeś zawsze nas wysłuchiwała, że okazywałaś się Matką. – Dziękujemy Ci Pani Fatimska

Matko Misyjnego Kościoła – Idącego drogami ziemi ku trzeciemu milenium chrześcijaństwa, dziękujemy Ci za Twoją wędrówkę z nami. – Dziękujemy Ci Pani Fatimska

Matko ludzi – dziękujemy Ci za nieustanną opiekę, która pozwoliła nam uniknąć katastrof i nieodwracalnych zniszczeń, umożliwiła postęp i osiągnięcie nowoczesnych zdobyczy społecznych. – Dziękujemy Ci Pani Fatimska

Matko narodów – dziękujemy Ci za niespodziewane przemiany, które przywróciły wiarę w przyszłość narodom nazbyt już długo pozostającym w ucisku i upokorzeniu. – Dziękujemy Ci Pani Fatimska

Matko życia – dziękujemy Ci za liczne znaki mówiące o tym, że jesteś z nami, że chronisz nas przed złem i przed mocami śmierci. – Dziękujemy Ci Pani Fatimska

Matko życia – dziękujemy Ci Ta to, że byłaś w szczególny sposób 13 maja 1981 r. przy Janie Pawle II, który czuł przy Sobie Twoją opiekuńczą obecność. – Dziękujemy Ci Pani Fatimska

Matko każdego człowieka – walcząca o życie, które nie zna śmierci, dziękujemy Ci, że wspomagasz nas w tej walce. – Dziękujemy Ci Pani Fatimska

Matko ludzkości odkupionej Krwią Chrystusa. – Okaż, że jesteś Matką.

Matko miłości doskonałej. – Okaż, że jesteś Matką.

Matko Nadziei i pokoju. – Okaż, że jesteś Matką.

Święta Matko Odkupiciela. – Okaż, że jesteś Matką.

Nie przestawaj okazywać, żeś jest Matką wszystkich, świat bowiem potrzebuje Ciebie. – Okaż, że jesteś Matką.

Nowa sytuacja narodów i Kościoła wciąż pozostaje chwiejna i niepewna. – Okaż, że jesteś Matką.

Wciąż jeszcze istnieje niebezpieczeństwo, że miejsce marksizmu może zająć ateizm w innej postaci, który wychwalając wolność zmierza do zniszczenia samych korzeni moralności ludzkiej i chrześcijańskiej. – Okaż, że jesteś Matką.

Bądź towarzyszką drogi człowieka schyłku XX wieku. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Bądź towarzyszką drogi ludzi wszystkich kultur i ras. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Bądź towarzyszką drogi wszystkich stanów i każdego wieku. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Bądź towarzyszką narodów w ich dążeniu do solidarności i miłości wzajemnej. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Bądź z młodymi, bohaterami dni pokoju, które nadejdą. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Bądź towarzyszką drogi narodów, które niedawno odzyskały przestrzenie wolności i teraz budują swoją przyszłość. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Bądź towarzyszką drogi Europy, która od Zachodu po Wschód – nie zdoła odnaleźć swej prawdziwej tożsamości, jeżeli na nowo nie odkryje wspólnych korzeni. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Potrzebuje Ciebie świat, ażeby położyć kres tak wielu i tak gwałtownym konfliktom, które wciąż jeszcze są jego udręką. – Bądź nam towarzyszką drogi.

Tego, który umiera z głodu. – Okaż, że jesteś Matką.

Tego, który jest śmiertelnie chory. – Okaż, że jesteś Matką.

Tego, kogo spotkała krzywda i niesprawiedliwość. – Okaż, że jesteś Matką.

Tego, kto nie znajduje pracy. – Okaż, że jesteś Matką.

Tego, który bezdomny i nie ma gdzie się schronić. – Okaż, że jesteś Matką.

Tego, kto znosi ucisk, jest wyzyskiwany. – Okaż, że jesteś Matką.

Tego, kto z dala od Boga rozpaczliwie i daremnie szuka uciszenia. – Okaż, że jesteś Matką.

Tych wszystkich, którzy bronią życia, które jest odbiciem miłości Boga, pomóż bronić go zawsze, od świtu aż po jego naturalny zachód. – Okaż, że jesteś Matką.

Niechaj nadejdzie kres przemocy, niesprawiedliwości wszędzie tam, gdzie one istnieją. – Czuwaj na czekającej nas jeszcze drodze.

Niech w rodzinach zakwita jedność i zgoda. – Czuwaj na czekającej nas jeszcze drodze.

Niechaj nadejdzie pomiędzy narodami zrozumienie i szacunek. – Czuwaj na czekającej nas jeszcze drodze.

Niechaj prawdziwy pokój zapanuje na całym globie ziemskim. – Czuwaj na czekającej nas jeszcze drodze.

Na czekającej nas jeszcze drodze. – Czuwaj Maryjo.

Nad ludźmi. – Czuwaj Maryjo.

Nad narodami w nowej sytuacji, którym nadal zagraża widmo nowej wojny. – Czuwaj Maryjo.

Nad odpowiedzialnymi za losy państw. – Czuwaj Maryjo.

Nad tymi, co w swoich rękach mają przyszły los ludzkości. – Czuwaj Maryjo.

Nad Kościołem, zawsze narażonym na zasadzki tego świata. – Czuwaj Maryjo.

Na drodze nowej ewangelizacji Europy. – Czuwaj Maryjo.

Nad posługą następcy Piotra, Jana Pawła II, który jest służbą Ewangelii i służbą ludziom i kieruj ją ku nowym horyzontom misyjnej działalności Kościoła. – Czuwaj Maryjo.

W kolegialnej jedności z pasterzami. – Wszyscy powierzamy się Tobie z ufnością.

W komunii z całym ludem Bożym, rozsianym po świecie. – Wszyscy powierzamy się Tobie z ufnością.

Odnawiając dziś przed Tobą synowskie zawierzenie rodzaju ludzkiego. – Wszyscy powierzamy się Tobie z ufnością.

Postanawiamy iść z Tobą za Chrystusem, Odkupicielem Człowieka. – Wspomóż nas Maryjo.

Niechaj nie ciąży nam zmęczenie. – Wspomóż nas Maryjo.

Niech trud nie opóźnia naszych kroków. – Wspomóż nas Maryjo.

Przeszkody niech odwagi w nas nie gaszą, a smutek radości serca. – Wspomóż nas Maryjo.

Maryjo, daj światu Chrystusa, który jest naszym pokojem. Niechaj narodów nie dzieli już nienawiść i pragnienie zemsty. Świat zaś niech nie ulegnie mirażom fałszywego dobrobytu, który zabija godność osoby i wystawia na nieustanne ryzyko całe stworzenie.

Czuwaj Maryjo nad naszą wędrówką i spraw, byśmy w niebie pełni radości oglądali Twego Syna.


Modlitwa do Matki Bożej Fatimskiej o szczególne łaski


Matko Boża Fatimska, Matko Chrystusa i Matko ludzi, zginamy przed Tobą kolana jak Łucja, Hiacynta i Franciszek. Podnosimy swój wzrok w Twoją stronę, by dostrzec Twoje dobre oczy, oczy przychylne każdemu, oczy pełne miłości i wyrozumienia, ale też oczy pełne trwogi i lęku.

Ty, pełna łaski, zaglądnij do naszych oczu zasmuconych grzechem, oczu ziejących nie raz brakiem miłości do drugiego człowieka.

Tyle razy pomagałaś nam w różnych trudnych sytuacjach rodzinnych i osobistych. W chwilach wielkich zagrożeń, uprosiłaś ratunek dla Kościoła i naszej Ojczyzny. Od Ciebie wielokrotnie odchodziliśmy pojednani z Twoim Synem a naszym Zbawicielem.

Dzisiaj znów prosimy Cię o szczególne łaski ….... Wierzymy, że nie odejdziemy stąd nie zostawszy przez Ciebie wysłuchani. Nie odejdziemy bez Twojego ciepłego spojrzenia. Poprzez Ciebie prosimy Jezusa, Twojego Syna, w swej łaskawości niech nas wysłucha, niech uwolni od grzechu, niech przymnoży nam wiary, nadziei i miłości.

Matko Jezusa, Matko z Fatimy, Ucieczko grzeszników, Matko pokoju, nasza Matko – wstawiaj się za nami Amen.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies