Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
















święta Marianna Cope (Barbara Koob, matka Marianna z Molokai)

(23.01.1838–9.08.1918)

23 stycznia



Św. Marianna Cope urodziła się 23 stycznia 1838 r. jako Barbara Koob w Heppenheim (Bergstraße) w Niemczech. Była jedną z ośmiorga dzieci Petera Koob i Barbary Witzenbacher. W rok po jej urodzeniu rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Utice w stanie Nowy Jork. Tutaj po przyjęciu obywatelstwa rodzina zmieniła nazwisko na Cope.

Marianna po skończeniu szkoły podstawowej w Utice pracowała przez dziewięć lat w fabryce odzieży. Wprawdzie od wczesnej młodości pragnęła zostać zakonnicą, nie mogła jednak tego zrobić, ponieważ opiekowała się niepełnosprawnym ojcem i pomagała matce w wychowaniu młodszego rodzeństwa. Nie bez znaczenia był też jej wkład finansowy w utrzymanie rodziny.

W wieku 24 lat mogła spełnić swoje marzenie. Po śmierci ojca w 1862 r. i usamodzielnieniu się młodszego rodzeństwa wstąpiła do zgromadzenia Sióstr z Trzeciego Zakonu św. Franciszka w Syracuse (Córki św. Franciszka z Asyżu) i rok później złożyła śluby zakonne przyjmując zakonne imię Marianna.

Pierwotna działalność apostolska Marianny to nauczanie dzieci niemieckich imigrantów. Potem, ponieważ okazały się jej wielkie zdolności organizacyjne, powołano ją do zarządu prowincji zgromadzenia. Podczas swej działalności organizacyjnej założyła kilkanaście szkół dla emigrantów i dwa szpitale: św. Elżbiety w Utice w 1868 r. i św. Józefa w Syracuse rok później. Oba szpitale należały do pierwszych 50 szpitali ogólnych w kraju. W latach 1870–1877 była dyrektorką szpitala św. Józefa.

Jako organizatorka i dyrektorka szpitala św. Józefa Marianna zaaranżowała przeniesienie Geneva Medical College of Hobart College do Syracuse, gdzie stał się College of Medicine na Uniwersytecie Syracuse.

W 1877 r. została wybrana przełożoną generalną zgromadzenia. Była nią przez sześć lat.

W 1883 r. zgromadzenie otrzymało prośbę od Kalākaua, króla hawajskiego, o pomoc w opiece nad chorymi na trąd. Do tego czasu już ponad 50 zgromadzeń w Stanach odpowiedziało odmownie na jego prośbę. Matka Marianna Cope nie odrzuciła jej. W listopadzie tego roku wraz z sześcioma innymi siostrami przeniosła się do Honolulu na Hawajach, aby zorganizować pomoc dla trędowatych i założyć tam misję swojego zakonu. Prowadziła też energiczną działalność charytatywną – m.in. otworzyła szpital na wyspie Maui, dom w Oahu dla dziewcząt opuszczonych przez rodziców chorych na trąd, który znajdował się na terenie szpitala, ponieważ nikt poza siostrami nie chciał się nimi opiekować z obawy przed zarażeniem. Król uhonorował Marianną Krzyżem Towarzysza Królewskiego Zakonu Kapiolani za opiekę na jego ludem.

W 1887 r. nowy rząd zakończył przenoszenie wszystkich trędowatych na Molokai i zamknął szpital specjalistyczny w Oahu. Władze porposiły Mariannę o utworzenie domu i szkoły dla dziewcząt na półwyspie Kalaupapa na Molokai.

W 1888 r na prośbę lokalnych władz pojechała na wyspę Molokai, by pomóc schorowanemu ojcu Damianowi de Veuster w opiece nad trędowatymi, gdzie opiekując się trędowatymi dziewczętami i kobietami przepracowała 30 lat. Po śmierci ojca Damiana w 1889 r. Marianna przejęła też opiekę nad założonym przez niego domem dla chorych chłopców.

Pomimo wieloletniego przebywania wśród trędowatych matka Marianna nie zachorowała na tę chorobę. Zmarła 9 sierpnia 1918 r. z powodu choroby nerek.

Marianna zamierzała pozostać na Hawajach przez kilka tygodni i po zorganizowaniu tam pracy dla swoich sióstr powrócić do Syracuse, ale rząd Hawajów i władze kościelne uznały ją za niezbędną dla zapewnienia powodzenia misji. Została tam aż do 2005 r., kiedy to jej zwłoki zostały przeniesione do Syracuse w ramach przygotowań beatyfikacyjnych. W 2014 r. powróciły do Honolulu, gdzie spoczęły w Bazylice Katedralnej Matki Bożej Pokoju.

Papież Benedykt XVI beatyfikował Mariannę Cope 14 maja 2005 r. i kanonizował ją 21 października 2012 r. Po ojcu Damianie Veuster jest drugą kanonizowaną osobą, która pracowała na Hawajach.

W Kościele katolickim wspomnienie św. Marianny Cope obchodzone jest 23 stycznia, a w kościele episkopalnym w USA 15 kwietnia razem z ojcem Damianem.

Imię Marianna jest żeńskim odpowiednikiem imienia Marian i pierwotnie znaczyło „należąca do Mariusa, do rodu Mariuszów”.



© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies