Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Manuel (Emanuel) Segura López (Manuel od Matki Bożej z Pilar)

(22.01.1881–28.07.1936)

28 lipcaBł. Manuel Segura López urodził się 22 stycznia 1881 r. Almonacid de la Sierra w prowincji Saragossa, w Aragonii, w Hiszpanii, w ubogiej katolickiej rodzinie. Rodzice jego to Francisco i Francisca López.

Manuel wychowany w duchu chrześcijańskim, wyróżniał wśród innych dzieci zaletami charakteru: pokorą, posłuszeństwem, pracowitością i życzliwością. Od dziecka pragnął poświęcić swoje życie Bogu: w wieku 6 lat zaczął chodzić do szkoły i został ministrantem. Kiedy miał 12 lat, zmarł ojciec Manuela. Zostanie księdzem stanęło pod znakiem zapytania w obliczu biedy, która przerwała naukę chłopca i nie pozwalała zebrać wyprawę konieczną do wstąpienia do zakonu. Ksiądz proboszcz, który widział pragnienie chłopca, pomagał mu ucząc łaciny i załatwiając mu przyjęcie do kolegium pijarów (Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych) w charakterze ucznia pracującego w Saragossie.

Towarzysze zapamiętali Manuela jako wzór doskonałości, który podziwiali. Był wyjątkowo pracowity zarówno w nauce, jak i pracy. Zawsze gotów do każdej pracy i do każdej pomocy potrzebującym. Chciał być użyteczny dla wspólnoty.

1 listopada 1899 r. wstąpił do nowicjatu. Studiował filozofię w Irache i teologię w Teruel oraz pedagogikę w Alcañiz. Pierwsze śluby zakonne Manuel Segura złożył 18 sierpnia 1901 r., a uroczystą profesję 1 czerwca 1906 r. Przyjął zakonne imię Manuel od Matki Bożej z Pilar. 25 maja następnego roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako ksiądz był wychowawcą i nauczycielem szkołach pijarów w Barbastro (1906–1907), Tamarite de Litera (1907–1911), Alcañiz (1911–1914), Pampelunie (1914–1915), w Tafalla był asystentem mistrza postulatu, w 1922 r. przeniósł się do Torre de Cascajo, a od 1932 roku pełnił obowiązki asystenta mistrza nowicjatu w Peralta de la Sal, ostał też mianowany prorektorem domu. W swojej pracy, spełnianej z miłością, zdobywał sympatię i serca swoich uczniów oraz podziw i szczere uznanie ich rodzin dla jego pracy pedagogicznej.

W wyborach 16 lutego 1936 r. w Hiszpanii zwyciężył komunistyczny Front Ludowy. Wtedy wspólnota zakonna zaczęła obawiać się o kościół i kolegium. 17 lipca gen. Francisco Franco ogłosił powstanie przeciwko rządowi Republiki, którego wynikiem była trwająca 3 lata wojna domowa. Komuniści zwrócili się przeciwko Kościołowi.

23 lipca do Peralty przyjechało około czterdziestu bojówkarzy z zamiarem zniszczenia wspólnoty i zabicia wszystkich pijarów. Kiedy wkroczyli do nich, księża i bracia wiedzieli już, że mają się szykować na śmierć. Napastnicy zbombardowali dom zakonny, spalili kościół i zniszczyli posąg św. Józefa Kalasantego, założyciela zakonu.

Zakonników przeniesiono do pobliskiego domu Llara, który został przekształcony w tymczasowe więzienie. Starali się zachowywać w miarę możności dotychczasowy porządek dnia: modlili się razem, odmawiali różaniec, brewiarz. Udało im się odzyskać Eucharystię z kaplicy nowicjatu, dzięki czemu 25 lipca mogli przyjąć ostatnią w życiu Komunię św.

Następnego dnia postulanci i nowicjusze, którzy zgodzili się zrzucić habit, zostali uwolnieni. W Llara pozostało czterech zakonników. 28 lipca do miasta przyjechały trzy samochody z uzbrojonymi ludźmi, którzy mieli zamiar zlikwidować znalezionych tam faszystów i duchownych. Chcieli ich zabrać i zabić, ale pod wpływem próśb mieszkańców zostawili chorego o. Faustyna Oteizę i osiemdziesięcioletniego, niewidomego br. Florentyna Naya. Zabrali o. Manuela Segurę i br. Dawida Carlosa. Powieźli ich do Purroy de la Solana, ale zatrzymali się nie dojeżdżając do miasta. Kazali zakonnikom wysiąść, następnie zastrzelili ich, oblali benzyną i podpalili ciała. Zabrakło im benzyny, więc jeszcze pojechali do Gabasa po więcej.

Ocalałe resztki relikwii błogosławionego, trochę popiołu i kilka fragmentów kości, przechowywane są w kościele pijarów w Peralta de la Sal. W miejscu ich męczeństwa wzniesiono niewielki pomnik z napisem: „Stamtąd do nieba odlecieli pijarzy”. Ks. Manuel Segura, urodzony 21.01.1881 r. i zabity 28.07.1936 r. oraz Brat David Carlos, urodzony 29.12.1907 r. i zamordowany 28.07.1936 r. Coelo tegitur qui nullam habet urnam (Niebo strzeże tych, którzy nie mają grobu).

Ojciec Manuel Segura López został beatyfikowany, w grupie 45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii („czerwonego terroru” w Hiszpanii), przez Jana Pawła II 1 października 1995 r.

Wspomnienie błogosławionego obchodzone jest 28 lipca. W ikonografii przestawiany jest, jako męczennik, z gałązką palmową.

Manuel to skrócona forma imienia Emanuel pochodzącego od hebrajskiego słowa Im-anu-el, znaczącego w „Bóg z nami”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies