Lupita Garcia Zavala posługująca w szpitalu

Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Lupita Garcia Zavala

(27.04.1878–24.06.1963)

24 czerwcaŚw. Lupita Garcia Zavala urodziła się 27 kwietnia 1878 r. w Zapopan w stanie Jalisco w środkowo-zachodnim Meksyku w rodzinie szlacheckiej. Jej rodzicami byli Fortino Garcia Venegas i Refugia Zavala Garcia Orozco. Sakrament chrztu otrzymał w parafii św. Piotra Apostoła w Zapopan otrzymując imiona Maria Guadalupe (Lupita jest zdrobnieniem od imienia Guadalupe). Do I Komunii św. przystąpiła 8 września 1887 w Bazylice Zapopan.

Lupita była dziewczyną piękną, sympatyczną, wobec wszystkich uprzejmą i usłużną, transparentną i prostolinijną. Do 23. roku życia żyła tak jak wszystkie dziewczyny. Zaręczyła się z Gustawem Arreolem i planowała szczęśliwe życie jako żona i matka.

Wtedy jednak odkryła w sobie powołanie Boże, aby poświęciła się życiu zakonnemu, a szczególnie posłudze ubogim i chorym. Zwierzyła się z tego swojemu ojcu duchownemu, o. Cipriano Iniguezowi. Wtedy on ucieszył się bardzo, już wcześniej bowiem miał pragnienie założenia kongregacji zakonnej do posługi chorym w szpitalu i zrozumiał, że Bóg przysyła mu Lupitę jako pomoc. Przedstawił jej swoje plany. Lupita zdecydowała się pójść za głosem Bożym. Zerwała zaręczyny i wspólnie z o. Cipriano Iniguezem w 1901 r. założyli Zgromadzenie Służebnic Świętej Małgorzaty Marii i Ubogich.

Matka Lupita została wybrana przełożoną nowo powstałego zgromadzenia. Zaczęła, razem ze swoimi siostrami, pracować w szpitalu. Każdą pracę wykonywała z oddaniem. I chociaż pochodziła z rodziny szlacheckiej, nie miała problemów z przystosowaniem się do maksymalnie ubogiego życia i posługą chorym i najuboższym i wykonywała wszystkie potrzebne prace fizyczne. Dbała o stan fizyczny swoich pacjentów, ale równie pilnie dbała też o ich stan duchowy.

Siostry ze swojego zgromadzenia uczyła kochać ubóstwo, aby mogły z radością więcej dać z siebie potrzebującym. Kiedy szpital, w którym pracowały, przechodził trudności finansowe, za zgodą swojego ojca duchowego, wychodziła z siostrami na ulice, zbierając jałmużnę na jego utrzymanie i na lekarstwa. Robiła to przez wiele lat, aż do momentu, kiedy trudności finansowe skończyły się.

W czasie wojny domowej w Meksyku matka Lupita narażając życie ukrywała prześladowanych kapłanów w swoim szpitalu. Opiekowała się i zaopatrywała w pożywienie inne ofiary wojny domowej, mieszkającym lub ukrywającym się w okolicach szpitala, opatrywała rannych, leczyła chorych.

Motto matki Lupity brzmiało: „Miłość do granic poświęcenia i wytrwałość aż do śmierci”. Zmarła 24 czerwca 1963 r. w Guadalajarze w Meksyku w wieku 85 lat. Beatyfikował ją papież Jan Paweł II w dniu 25 kwietnia 2004 roku na placu św. Piotra w Watykanie, a kanonizował Franciszek 12 maja 2013 r.

Siostry założonego przez nią zgromadzenia działają dziś w 22 ośrodkach m.in. w Peru, Meksyku czy we Włoszech.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies