Bł. Joanna z synem św. Dominkiem, obraz anonimowy z XVI w.

Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiona Joanna z Azy (Joanna Guzman)

(1135–2.08.1205)

2 sierpniaBł. Joanna z Azy urodziła się w 1135 r. na zamku w Azie (dziś Haza) w prowincji Burgos w Starej Kastylii w Hiszpanii. Ojciec jej, Garcia Garcés, członek możnej hiszpańskiej rodziny, był majordomem króla Kastylii, opiekunem i guwernerem Alfonsa IX. Matką Joanny była Sánchez Pérez.

Słynęła ze swojej fizycznej i duchowej piękności. Była bardzo pobożna, miłosierna i współczująca. Wiadomo było, że każdy potrzebujący, który uda się do niej, otrzyma wsparcie udzielane z uśmiechem i miłością. Legenda opowiada, jak to kiedyś Joanna rozdała biednym kadź wybornego wina, które jej mąż przechowywał w piwnicy, w czasie jego nieobecności. On zaś dowiedział się o tym i nie był zadowolony. Kiedy wrócił do domu, zażądał kielicha tego wina. Joanna zeszła do piwnicy i modliła się o pomoc Bożą, i wtedy okazało się, że w kadź jest nadal pełna wina.

W 1160 r. wyszła za mąż za Feliksa Núñeza de Gusmano (Guzmana) z Casa de Lara, władcę Caleruegi w Burgos. Była matką trojga lub czworga dzieci – najstarszy, Antoni, został kapłanem, który poświęcił życie pielgrzymom i chorym przybywającym do grobu św. Dominika z Silos, niedaleko Caleruegi, drugim bł. Manes (lub Mamert), a trzecim św. Dominik Guzman. Niektóre źródła podają, że miała jeszcze córkę.

Kiedy spodziewała się narodzin Dominika, miała sen, że jej nienarodzone dziecko jest psem, który w pysku trzyma pochodnię, biegnąc z nią wokół kuli ziemskiej i roznosząc światło na cały świat. Joanna nie rozumiała tego snu, ale była przerażona i udała się po opiekę do grobu św. Dominika w Silos. Odprawiła nowennę i obiecała świętemu, że jeśli dziecko narodzi się zdrowe, to da mu na jego cześć to samo imię.

Bł. Joanna zmarła z przyczyn naturalnych 2 sierpnia 1205 r. w Caleruedze. Zaraz potem zaczął się szerzyć jej kult. W 1828 r. nastąpiło zatwierdzenie kultu, a proces kanonizacyjny jest w toku.

Imię Joanna jest żeńską odmianą imienia Jan (Johhanan – Bóg jest łaskawy).© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies