Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Jan Chrzciciel Chŏn Chang-un

(1811–10.03.1866)

20 września
9 marcaŚw. Jan Chrzciciel Chŏn Chang-un urodził się w Seulu w 1811 r. Jego matka była pobożną katoliczką, dlatego syna ochrzciła. Ojciec Jana Chrzciciela zmarł niedługo po jego narodzeniu, dlatego chłopiec musiał pomagać rodzinie pracując na roli i szyjąc torby ze skóry. Po dojściu do wieku męskiego ożenił się i miał troje dzieci.

W 1839 r., podczas fali prześladowań katolików, Jan Chrzciciel został aresztowany. Ponieważ korzenie jego wiary nie były jeszcze silnie ugruntowane, pod wpływem tortur wyrzekł się wiary i dlatego został wypuszczony z więzienia. Żałował jednak tego, co zrobił, ale w Korei nie było jeszcze księży i nie mógł się wyspowiadać. Dlatego przy pierwszej okazji, kiedy do Korei w 1845 r. powrócił ksiądz św. Andrzej Kim Tae-gŏn, wyspowiadał się u niego. Po rozgrzeszeniu prowadził życie bardzo chrześcijańskie, zdobywając podziw i szacunek przyjaciół i sąsiadów. Biskup św. Szymon Berneux dał mu prawo chrzcić ludzi i uczynił wydawcą katolickich książek razem ze św. Piotrem Ch'oe Hyŏng.

Kiedy w Korei w 1866 r. ponownie doszło do prześladowań katolików, właściciel drukarni Józef Im uciekł, ale Jan Chrzciciel został na miejscu, starając się ukryć drewniane matryce do drukowania. Nie chciał słuchać tych, którzy namawiali go do ucieczki, uważając, że ukrywając te matryce spełnia wolę Bożą. Został aresztowany 1 marca 1866 r. przez policjantów, którzy wpadli do drukarni i skonfiskowali drewniane matryce. Mimo okrutnych tortur, przetrwał wszystkie męki wzywając imiona Jezusa i Maryi. Tym razem nie wyrzekł się wiary. Dlatego skazano go na śmierć i ścięto w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą w Seulu 9 marca 1866 r. razem ze św. Piotrem Ch'oe Hyŏng.

Został beatyfikowany, z grupą 23 innych męczenników 6 października 1968 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany z grupą 102 męczenników koreańskich 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie św. Jana Chrzciciela Chŏn Chang-un przypada 20 września i 9 marca.

Imię Jan pochodzi z hebrajskiego: Johhanan i znaczy „Bóg jest łaskawy” oraz „Jahwe się zmiłował”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies