Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Jakub Honoriusz Chastan

(7.10.1803–21.09.1839)

20 września
21 wrześniaŚw. Jakub Honoriusz Chastan urodził się 7 października 1803 r. w Marcoux, małej wiosce we Francji. Jego rodzice byli zwykłymi rolnikami. Od dziecka Jakub chciał zostać misjonarzem, żeby zbawiać dusze ludzi, którzy nie znają Kościoła. Z tego powodu wstąpił do seminarium duchownego. Kiedy niektórzy wyrażali wątpliwości, czy Jakub będzie miał dość siły, żeby znosić trudy w obcej ziemi, odpowiadał, że Bóg dał mu odwagę ponieść wszystkie napotkane trudności i że kawałek chleba i szklanka wody to wszystko, czego potrzebuje, żeby przetrwać. Kiedy zdecydowano, że może wstąpić do seminarium Francuskiego Stowarzyszenia Misji Zagranicznych (Missions Étrangères de Paris), był bardzo szczęśliwy.

Jakub otrzymał święcenia kapłańskie przed Bożym Narodzeniem w 1926 r., po czym zaraz udał się do Korei. Jeszcze przed wyjazdem powrócił do domu rodziców, żeby się z nimi pożegnać. Byli zdumieni, że dzieje się to tak szybko. Matka była ogromnie niezadowolona. Jakub ukląkł przed nią, ale odmówiła mu błogosławieństwa, nazywając go niewdzięcznym synem. Serce Jakuba łamało się z żalu, jednak był zdecydowany. Próbował przekonać rodziców, że to Bóg powierzył mu tę misję na ziemi, żeby mu przyprowadził pogańskie dusze. Nie chcieli go wysłuchać. To była naprawdę smutna chwila.

O. Jakub Chastan przybył do Korei i razem z o. Maubantem, który przybył tam nieco wcześniej, pracował ciężko, by ratować dusze. Odwiedzał katolickie wioski i nawrócił wielu ludzi. Ochrzczonych były tysiące, tysiące spowiadających się, celebrował Msze św. dla nich.

Podczas prześladowań katolików, które wybuchło w Korei, najpierw aresztowano biskupa Imberta, który – wierząc, że w ten sposób oszczędzi życie wielu wiernych – napisał do księży list, żeby sami wydali się w ręce władz. Obaj misjonarze posłuchali tej prośby, ale po aresztowaniu byli przez 3 dni torturowani, żeby wydali innych katolików. Kiedy tortury nie przyniosły rezultatu, zostali ścięci 21 września 1839 r. w Saenamteo Ciała ich pochowano w górach Samseongsan, a potem przewiezione do groty Katedra Myongdong. O. Chastan miał niecałe 36 lat, kiedy został zamęczony.

Beatyfikowany przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowany z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętego Jakuba Honoriusza Chastan przypada 20 września i 21 września.

Imię Jakub pochodzi z języka hebrajskiego: Jaaqob (ia'qob) – „niech Bóg strzeże”. Inne tłumaczenie mówi, że wywodzi się od hebrajskiego słowa aqeb, oznaczającego „pięta”, ponieważ według tradycji biblijnej patriarcha Jakub urodził się trzymając za piętę swojego brata Ezawa.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies