Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Ita (Itta, Deirdre, Mida) Irlandzka (Ita z Killeedy)

(ok. 475–15.01.570)

15 styczniaŚw. Ita Irlandzka urodziła się około 475 r. w Drum w hrabstwie Waterford w Irlandii w rodzinie szlacheckiej, być może nawet królewskiej. Już jako dziecko zapragnęła poświęcić życie Bogu, na co otrzymało błogosławieństwo ojca. W wieku młodzieńczym zamieszkała w okolicach Hy-Conaill w hrabstwie Limerick, gdzie mogła żyć jako dziewica poświęcona Bogu. Wokoło niej zebrało się grono innych dziewcząt, które pragnęły prowadzić takie samo życie. Wówczas Ita założyła klasztor na południe do Newcastle West, który został nazwany Cill Ide (Cell-Ita) lub też Killeedy. Nie opuściła go już do śmierci.

Obok klasztoru Ita założyła szkołę dla chłopców, w której nauki pobierał między innymi św. Brendan.

Ita znana była ze swojej pobożności i z mistycznych przeżyć. Uważaną ją za prorokinię, wierzono, że potrafi modlitwą wybłagać wiele łask i cudów. Między innymi miała wymodlić wynik bitwy pod Cuilen w 522 r. Jej modlitwie przypisuje się przywrócenie życia mężczyźnie, który został ścięty. Miała żywić się jedynie pokarmem dostarczonym z Nieba. Z powodu opinii świętości, jaką się cieszyła, utrzymywało z nią kontakt wiele wybitnych osobistości.

Zmarła 15 stycznia 570 roku w założonym przez siebie klasztorze.

Ita jest drugą po św. Brygidzie najważniejszą świętą irlandzką. Wspomnienie jej obchodzimy 15 stycznia.

Imię Ita jest prawdopodobnie skrótem od imienia Judyta, które jest imieniem biblijnym; w języku hebrajskim Jehudit oznacza „chwaląca”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies