Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiona Ida z Leeuw (Ida Lewis)

(ok. 1201–29.10.1262/1273)

29 październikaNie wiemy dokładnie, skąd pochodziła bł. Ida. Niektórzy uważają że pochodziła z Gorsleeuw w Luksemburgu, natomiast inni twierdzą, że z Zentleeuw pod Trondem w Belgii.

Pewne jest, że ojcem jej był ubogi szlachcic Gisbert de Lewis. Ida, która była zdolna i pragnęła się uczyć, dostała się do szkoły beginek w Borgloon. W wieku 13 lat razem z siostrą Katarzyną wstąpiły do cysterskiego klasztoru w La Ramée. Tam z racji swojego wykształcenia pracowała jako kopistka i korektorka ksiąg liturgicznych. Wyróżniała się gorącym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i do Matki Bożej.

Ida była bardzo sumienna, wyróżniała się pokorą, pracowitością, życiem modlitewnym i pobożnością. Przy tym doznawała wielu pokus diabelskich, była poddawana ciężkim próbom. Ale też otrzymywała wiele szczególnych łask i doświadczeń mistycznych.

Zmarła około 1260 r.

Ida jest imieniem pochodzenia germańskiego i oznacza „praca, czyn”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies