Fragment posągu papieża Hygina w Portyku Baliki św. Piotra w Watykanie, autor i data powstania nieznane.Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Hygin, papież

(zm. 140, 141 lub 142)

11 styczniaŚw. Hygin to 9. z kolei papież. Był Grekiem pochodzącym z Aten, zanim został biskupem Rzymu, był filozofem. Papieżem został w roku 136; inne źródła podają rok 138 lub 140. Długość jego pontyfikatu według różnych źródeł wynosiła 4 lub 12 lat.

Za czasów pontyfikatu prześladowania chrześcijan ucichły, kierował więc nawą Piotrową we względnym spokoju. Musiał natomiast zmagać się z zalewem heretyckich poglądów i sekt, szczególnie z naukami dwóch słynnych gnostyków: Walentego z Aleksandrii, który dał początek szkołom gnostyki walentynian, i Cerdona z Syrii, który głosił gnostycyzm judeochrześcijański.

Przekazy mówią, że ten papież próbował pogodzić filozofię helleńską z chrześcijaństwem. Ustalił hierarchię duchowieństwa i zalecił, żeby wszystkie kościoły były konsekrowane. To on też zarządził, żeby przy chrzcie asystowali ojciec i matka chrzestni, który w późniejszym życiu mają być pomocni w kierowaniu katechumena na drogę wiary.

Zmarł 10 stycznia 142 r. (albo 140 lub 141) roku prawdopodobnie w więzieniu, został pochowany w Watykanie, w pobliżu grobu św. Piotra Apostoła.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies