Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Gertruda Comensoli

(18.01.1847–18.02.1903)

18 lutegoŚw. Gertruda Comensoli, a właściwie Katarzyna Comensoli, urodziła się w Bienno w Val Camonica w Brescii we Włoszech 18 stycznia 1847 r. jako jedno z jedenaściorga dzieci swoich rodziców. Ojcem jej był Carlo – kowal w lokalnym przemyśle żelaznym, a matką Anna Maria Milesi, krawcowa.

Do pierwszej Komunii św. przystąpiła w wieku 6 lat, co jak na owe czasy było bardzo wcześnie.

W 1862 r. wstąpiła do klasztoru Towarzystwa św. Anieli Merici, jednak z powodu słabego zdrowia zmuszona była go opuścić.

Gdy rodzina popadła w trudności finansowe, Gertruda przyjęła stanowisko towarzyszki hrabiny F. Vitali. Po śmierci ojca w 1879 r. zaczęła coraz częściej myśleć o założeniu zgromadzenia zakonnego, które miałoby nieustanie adorować Najświętszy Sakrament oraz zająć się wychowaniem młodzieży.

1 grudnia 1882 r. razem ze swoim spowiednikiem, ks. Franciszkiem Spinellim, założyła Instytut Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu i tu przyjęła imię Gertruda. 1 listopada 1894 r. otworzyła dom zakonny w Castelnuovo Bocca d'Add, i w tym samym roku dom w Lavagna, w prowincji Lodi. W ciągu następnych pięciu lat powstało aż sześć domów tego zgromadzenia, jednak potem doszło do nieporozumień z ks. Spinellim oraz do niechęci biskupa Bergamo. Zgromadzenie ostało się, a Gertruda znalazła oparcie w biskupie Lodi, który patrzył na zgromadzenie przychylnym okiem. Zaczęły znowu powstawać nowe domy.

Papieską aprobatę zgromadzenie uzyskało w 1906 r.

Zmarła w opinii świętości 18 lutego 1903 r.

Beatyfikowana 1 października 1989 r. przez Jana Pawła II, kanonizowana 26 kwietnia 2009 przez Benedykta XVI.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies