Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Eulalia z Barcelony

(290–303)

12 lutegoŚw. Eulalia urodziła się w 290 r. w Barcelonie, w majętnej szlacheckiej, chrześcijańskiej rodzinie. Otrzymała chrześcijańskie wykształcenie, którego skutkiem było między innymi pragnienie męczeńskiej śmierci.

Nie miała jeszcze 14 lat, kiedy rządy prowincji objął bardzo okrutnie prześladujący chrześcijan Dacjan. Rodzina Eulalii schroniła się w posiadłości w górach bojąc się nie tylko śmierci z powodu wyznawanej wiary, ale też kłopotów, które mogłaby ściągnąć na nich wielka uroda córki.

Eulalia nie liczyła się z tym. Uciekła z domu i udała się do Barcelony. Nie jest jasne, czy sama stawiła się przed rządcą, czy też została schwytana, faktem jest, że przyznała się do wiary w Boga i odmówiła złożenia ofiary bożkom. Dacjan skazał ją na okrutne ubiczowanie i wysłał do więzienia. Następnego dnia rozciągniętej na rusztowaniu dziewczynie rozdzierano ciało hakami, przypalano boki pochodnią i tarzano ją w palonym się wapnie.

Z tych mąk wychodziła jeszcze bardziej utwierdzona w wierze. Wtedy Decjan nakazał lać jej na głowę gorący olej, a w nozdrza roztopiony ołów, a potem zedrzeć z niej ubranie i włóczyć ją po ulicach. Nie przewidział cudu: zaczął padać śnieg – wielkie płatki okryły ciało Eulalii jak szatą. W końcu rządca skazał ją na ukrzyżowanie. Kiedy długo męczyła się na krzyżu, kazał roztrzaskać jej głowę toporem. W chwili śmierci, kiedy modliła się, żeby Bóg zabrał ją do nieba, z jej ust uleciał biały gołąb.

Święta została pochowana w kościele pw. Św. Marii del Mar w Barcelonie. W latach 713–878 r. relikwie były ukryte, żeby ochronić je przed zniszczeniem podczas najazdu Maurów. W 1339 r. przeniesiono je do alabastrowego sarkofagu w krypcie dopiero co wybudowanej katedry pw. św. Eulalii.

Kanonizowana w roku 633, została patronką Barcelony. Jest też patronką przewoźników, żeglarzy i marynarzy; wzywana jest w czasie suszy i w zagrożeniu poronieniem.

W ikonografii przedstawiana jest w długiej szacie z krzyżem św. Andrzeja, a jej atrybutami są: palma, korona, lilia, gołąb, płonące pochodnie, czasem księga.

Św. Eulalia z Barcelony bywa mylona ze św. Eulalią z Meridy z powodu podobnych okoliczności śmierci. Możliwe, że jest tą samą świętą, ale nie udało się tego ustalić.

Imię Eulalia pochodzi z języka greckiego: eu – „dobry” i lalia – „mowa”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies