Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Eulalia z Meridy

(ok. 292–304)

10 grudniaŚw. Eulalia urodziła się ok. 290 r. w Meridzie w Hiszpanii. Ojciec jej miał na imię Liberiusz. Przydał córce za towarzyszkę św. Julię z Meridy i obie odebrały staranne wychowanie chrześcijańskie. Już we wczesnej młodości obie poświęciły się Bogu przez ślub dziewictwa. Eulalia marzyła, by zostać męczennicą.

Miała 12 lat, kiedy cesarz Dioklecjan wydał dekret zakazujący chrześcijanom czcić Jezusa i nakazujący oddawać cześć pogańskim bożkom. Eulalia poczuła wstręt do tego zarządzenia. Rodzice bojąc się, że córka może zrobić coś nieobliczalnego, zabrali ją z miasta i wyjechali do domu na wsi, położonego nad brzegiem rzeki Albarregas.

Nic to nie dało. Dziewczyny wróciły do Meridy. Miało to się stać 10 grudnia, dlatego wspominana jest tego dnia. Razem z towarzyszką, poszła do sędziego, żeby zaprotestować. Wyznała, że jest chrześcijanką. Sędzia najpierw łagodnie próbował przekonać Eulalię, ofiarował jej prezenty, żeby wyrzekła się wiary. Potem, kiedy łagodność zawiodła, sędzia nakazał ściąć Julię, licząc na to, że przykład śmierci towarzyszki przekona Eulalię. Skoro jednak dziewczyna nie dała się zastraszyć, wydał ją na tortury. Najpierw przywiązano do pala i szarpano jej ciało żelaznymi grzebieniami, potem przypiekano gorącym olejem, ołowiem i pochodniami, wleczono za włosy po ulicach. Rozżarzonymi węglami zasypano jej usta, żeby nie mogła dalej wyznawać Jezusa. W końcu uduszoną ją dymem. Podobno w chwili śmierci dusza jej wzniosła się do nieba w postaci białej gołębicy.

Legenda mówi, że kiedy Eulalia została zabita, jej nagie ciało wyrzucono na ulicę i wtedy spadł śnieg, żeby ją zakryć. Później, kiedy jej prochy rozsypano na polu, znów spadł śnieg, tworząc w ten sposób grób świętej.

Atrybutami św. Eulalii są krzyż, pal i gołębica.

Św. Eulalia z Meridy często mylona jest ze św. Eulalią z Barcelony. Nie udało się ustalić, czy jest to ta sama święta.

Wspominana razem ze św. Julią z Meridy 10 grudnia.

Imię Eulalia pochodzi z języka greckiego: eu – „dobry” i lalia – „mowa”.

Imię Julia pochodzi z łaciny – zostało utworzone od rzymskiego rodu Juliuszów: „gens Julia”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies