Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Elżbieta Chŏng Chŏng-hye

(1797–29.12.1839)

20 wrześniaŚw. Elżbieta Chŏng Chŏng-hye urodziła się w 1797 r. w Majae (Mahyon, obecnie Neung-nae-ri), w prowincji Kyŏnggi w Korei, niedaleko Seulu. Jej rodzice należeli do koreańskiej szlachty. Byli katolikami: ojciec Augustyn Chŏng Yak-jong, napisał pierwszy katechizm katolicki w języku koreańskim; został z powodu wiary zamęczony 8 kwietnia 1801 r., a matka, św. Cecylia Yu So-sa, i brat, św. Paweł Chŏng Ha-sang, należą także do 103 męczenników koreańskich. Starszy brat, Karol Chŏng Ch'ol-sang, został zamęczony razem z ojcem w 1801 r. Wtedy Elżbieta była również aresztowana razem z matką i dwoma braćmi. Rząd skonfiskował wszystkie ich dobra i wypuścił wdowę z dziećmi. Rodzina zamieszkała u jednego z pogańskich krewnych, który ich źle traktował. Musieli cierpieć z zimna i głodu.

Elżbieta utrzymywała się szyjąc i przędąc, dzięki czemu mogła wspierać matkę i brata Pawła. Ujmowała ludzi swoją osobowością. Krewni, którzy dotychczas jej nie lubili, zaczęli zmieniać swoje nastawienie.

Elżbieta od dawna przeczuwała i miała nadzieję zostać męczennicą. Ślubowała Bogu dziewictwo. Jednak gdy miała 30 lat, zaczęła odczuwać silne pokusy. Broniła się przed nimi przez post, modlitwę i biczowanie się praktykowane przez świętych. Była bardzo szczęśliwa, kiedy do Korei dotarli misjonarze. Biskup św. Wawrzyniec Imbert przebywał jakiś czas w jej domu i był bardzo serdecznie podejmowany. Wiele osób przychodziło do jej domu, żeby zobaczyć się z biskupem. Elżbieta nauczała katechumenów i dawała jałmużnę biednym.

Kiedy wybuchło prześladowanie, Elżbieta bała się. Kiedy biskup opuścił Seul i uciekł na wieś, Elżbieta, jej brat Paweł i matka dokładali wszelkich starań, żeby pocieszać katolików, a także zapewnić odzież i żywność dla ubogich, zwłaszcza w więzieniu. Przygotowywali się do męczeństwa.

Aresztowana razem z matką i bratem Pawłem 19 lipca 1839 r. Żądano od niej wyrzeczenia się wiary. Stanowczo odmówiła. Siedem razy torturowana, otrzymując za każdym razem ponad 40 uderzeń kijem, ale nie poddała się. Gdy była w więzieniu, nigdy nie przestała się modlić i medytować oraz nieść pocieszenie towarzyszom katolikom oraz zachętę do cierpliwego znoszenia swojego losu. Była zdeterminowana, aby znieść wszystkie cierpienia za względu na Boga i Jego Najświętszą Matkę. Kiedyś powiedziała towarzyszom, że dzięki temu mogła zrozumieć, jak bolesne było cierpienie Pana. Skazana została na ścięcie. Wyrok wykonano 29 grudnia tego samego roku na miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą w Seulu razem z sześcioma innymi katolikami.

Została razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie jej przypada na 20 września.

Imię Elżbieta pochodzi z hebrajskiego Elisheba (Elieshebeth), co znaczy „Bóg moją przysięgą” lub „zaprzysiężona Bogu”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies