Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Dymfna (Damnat, Dimpna)

(VII/IX w.)

30 majaŚw. Dymfna urodziła się między VII a IX wiekiem w Irlandii. Była córką pogańskiego króla imieniem Damon i chrześcijanki. Dymfna została ochrzczona w tajemnicy przed ojcem.

Damon był władcą królestwa Oriel, obejmującego części dzisiejszych okręgów Armagh, Monaghan, Louth, Fermanagh, Tyrone i Londonderry.

Matka Dymfny zmarła, gdy dziewczyna miała kilkanaście lat. Wtedy Damon zaczął w całym świecie poszukiwać kobiety podobnej do zmarłej żony, ale nie mógł takiej znaleźć. Kiedy wrócił do domu, zauważył, że jego córka jest tak samo piękna jak jej matka i zapragnął ją poślubić.

Dymfna nie mogąc się obronić przed zalotami ojca, uciekła do Belgii, gdzie została pustelnicą. Towarzyszył jej przyjaciel rodziny i spowiednik, starszy już ksiądz, św. Gerebern.

Damon szukał Dymfny wszędzie, aż wreszcie trafił za nią do Belgii. W pewnej karczmie, podczas płacenia, dowiedział się, że karczmarz nie może przyjąć jego pieniędzy, ponieważ nie mógłby ich wymienić. Damon zrozumiał, że prosty wiejski karczmarz nie wiedziałby o tym, gdyby nie zetknął się już z takimi pieniędzmi. A więc jego córka musi być blisko.

W istocie, znalazł ją niedaleko – w Geel w Brabancji. Natychmiast ściął głowę Gerebernowi i zażądał od Dymfny, żeby mu się poddała. Sprzeciwiła się stanowczo, a on zabił ją w bezsilnej złości. Podobno w chwili śmierci miała 15 lat.

Okoliczni mieszkańcy pochowali zamordowanych i w miejscu tym wybudowali kościół, w którym spoczęły relikwie świętych. Do grobu zaczęli licznie przybywać chorzy psychicznie, z których wielu odzyskiwało zdrowie. Ci, którzy nie dostąpili łaski cudu, zamieszkiwali w wybudowanym obok przytułku, który z czasem powiększał się i rozrósł w wielkie schronisko, które nadal istnieje.

Do dziś relikwie świętej leczą z szaleństwa i z epilepsji, dlatego też św. Dymfna została patronką ludzi chorych psychicznie, opętanych, chorych na depresję, bulimię, anoreksję, epileptyków, lunatyków, szpitali psychiatrycznych, psychiatrów, opiekunów ludzi chorych psychicznie i neurologicznie, terapeutów, ofiar kazirodztwa, ofiar gwałtu i uciekinierów.

W ikonografii św. Dymfna przedstawiana jest podczas śmierci z rąk ojca, klęcząca na Mszy podczas mordowania św. Gereberna, jaką księżniczka z lampą i mieczem, czasem trzymająca diabła na smyczy, bądź ze skrępowanym diabłem u jej stóp. Ostatnio bywa też przedstawiana z koniczyną jako symbolem Irlandii.

Imię Dymfna pochodzi z języka celtyckiego i oznacza „oczekiwana”.

Modlitwy do św. Dymfny


Święta Dymfno, wielka cudotwórczyni w każdej dolegliwości umysłu i ciała, pokornie błagam o twoje potężne wstawiennictwo u Jezusa przez Maryję, Uzdrowienie Chorych. Jesteś pełna miłości i współczucia dla tysięcy pacjentów przyprowadzanych od wieków do twojego sanktuarium oraz dla tych, którzy nie mogą przyjść do świątyni, ale wzywają cię w swoich domach lub w szpitalach. Okaż tę samą miłość i współczucie wobec mnie, swojego wiernego czciciela. Liczne cuda zdziałane za twoim wstawiennictwem pozwalają mi ufać, że pomożesz mi w mojej obecnej potrzebie... (wymienić). Jestem przeświadczony, że wyjednasz mi potrzebną łaskę, jeśli jest ona dla większej chwały Bożej i dla dobra mojej duszy. Przez wzgląd na Jezusa i Maryję, których tak gorliwie kochałaś i którym ofiarowałaś swoje życie poprzez męczeństwo, wysłuchaj mojej modlitwy. Amen.


Zwracam się do ciebie, droga dziewico i męczennico, ufny w moc twojego wstawiennictwa u Boga i w twoją gotowość do wzięcia mojej sprawy w swoje ręce. Wysławiam i błogosławię Pana za danie nam ciebie za patrona nerwowo i psychicznie chorych. Mam wielką nadzieję, że poprzez twoje życzliwe wstawiennictwo przywróci mi On moją utraconą pogodę ducha i spokój umysłu. Niech przemówi On do mego serca i uspokoi mnie: „Pokój mój daję wam. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka”.

Módl się za mnie, droga św. Dymfno, aby moje nerwowe i emocjonalne zaburzenia mogły się skończyć i żebym znowu mógł zaznać pogody ducha i osobistego pokoju. Amen.


Święta Dymfno, wielka cudotwórczyni w każdej dolegliwości umysłu i ciała, pokornie błagam o twoje potężne wstawiennictwo u Jezusa przez Maryję, Uzdrowienie Chorych, w mojej obecnej potrzebie... (wymienić).


Święta Dymfno, męczennico czystości, patronko tych, którzy cierpią z powodu nerwowych i psychicznych dolegliwości, ukochane dziecko Jezusa i Maryi, módl się za mną do Nich i wyjednaj mi łaskę, o którą proszę.


Ojcze nasz...

Zdrowaś Maryjo...

Chwała Ojcu...

Święta Dymfno, dziewico i męczennico, módl się za nami. Amen.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies