Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Dwynwen (Donwenna, Dunwen)

(zm. ok. 460)

25 styczniaŚw. Dwynwen była księżniczką, córką św. Brychana. Urodziła się w Walii w V wieku.

Pewien Maelon zakochał się w Dwynwen i pragnął ją poślubić, jednak ona odrzuciła jego miłość, ponieważ pragnieniem jej serca było zostać zakonnicą. Wtedy przyśniło jej się, że dostała słodki napój, który miał ją uchronić od jego miłości, ale który zamienił młodzieńca w lód. Dwynwen zdawała sobie sprawę, że młodzieniec nie mógł nic poradzić na to, że ją kocha, dlatego modliła się gorąco, żeby został przywrócony do życia i żeby wszyscy zakochani mogli znaleźć swoje szczęście i nie cierpieli niespełnionej miłości.

Dwynwen została mniszką i zamieszkała na wyspie Llanddwyn na zachodnim wybrzeżu Ynys Mon (Anglesey), na obszarze, który dostępny był tylko w czasie odpływu.

Studnia Dwynwen, źródło słodkiej wody o nazwie Ffynnon Dwynwen, stała się studnią życzeń i miejscem pielgrzymek, szczególnie dla zakochanych, z powodu tej pięknej legendy. Powstała tradycja, że węgorz w studni mógł przepowiadać przyszłość kochankom – mieli zadawać pytania i patrzeć, w którą stronę się obraca. Inną wróżbą było rozsypanie tartej bułki na powierzchni wody i położenie na niej chusteczki: jeśli węgorz poruszy ją, jej ukochany będzie wierny.

Powstała też tradycja mówiąca, że wstawiennictwo św. Dwynwen pomaga leczyć ranne zwierzęta.

Zmarła ok. roku 460.

Wspomnienie św. Dwynwen obchodzimy 25 stycznia.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies