Św. Brychan w płacie materiału trzyma swoje święte dzieci

Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
















święty Brychan (Brocanus, Brecon) z Brecknock (z Brycheiniog)

(ok. 419 – koniec V wieku)

6 kwietnia



Św. Brychan z Brecknock urodził się ok. 419 r. jako syn walijskiego króla Anlacha, władcy królestwa Garthmadrun (Brycheiniog). Był spokrewniony ze św. Clydogiem i św. Dubritiusem z Llandaff. Rządził w Brycheiniog (dzisiaj Brecknockshire w Walii). Jako dziecko był piegowaty, co odzwierciedlało jego imię. Był katolikiem i żył według nauk Kościoła, co pozwoliło mu wzrastać w świętości. Był trzykrotnie żonaty i miał podobno 11 synów i 24 córki, z których co najmniej 24 zostało świętymi, lub zmarło w opinii świętości. Należą do nich: św. Almedha, św. Canog, św. Cledwyn of Wales, św. Cynfran of Wales, św. Dingad, św. Dogfan, św. Dwynwen, św. Endellion of Tregony, św. Gladys, św. Gwen of Tagarth, św. Ilud Ferch Brychan, św. Keyna, św. Nennoc, św. Teath, św. Tydfil, św. Veep (wszystkie imiona w pisowni oryginalnej, ponieważ święci ci nie są znani w Polsce, stąd imiona nie uzyskały polskiego brzmienia). Jego rodzina jest znana jako jedna z najbardziej świętych w Wielkiej Brytanii.

W wieku czterech lat Brychan został oddany pod opiekę św. Drichana, który mieszkał nad rzeką Ysgir. Brychan kształcił się tam przez siedem lat.

Wskutek wojny, która wybuchła między Anlanem a Banadlem, irlandzkim uzurpatorem tronu Powys (księstwo w środkowej Walii), Brychan został wysłany na dwór Branadla jako zakładnik. Podczas pobytu w Powys młody książę, który był bardzo dobrze traktowany, zakochał się w Banhadlwedd, córce gospodarza. Z tego związku narodził się św. Canog, który potem zoistał męczennikiem.

Po wstąpieniu na tron św. Brychan rządził dobrze, a jego królestwo było zamożne i szczęśliwe. Dlatego też od jego imienia zaczęło być nazywane Brycheiniog. Pomimo swojej pobożności i oddania Bogu król nie wahał się użyć siły, kiedy było to potrzebne dla dobra jego królestwa. Na przykład kiedy św. Gladys, jedna z jego córek, została porwana przez Gwynllywa Farfoga, władcę Gwynllwg, Brychan i jego ludzie ścigali ich przez kilka dni i nocy, a kiedy ich doścignęli, doszło do strasznej krwawej bitwy, która kosztowała życie wielu wojowników. Kiedy indziej władca Dyfed (lub Gwynedd) zaczął atakować królestwo Brychana, który w odpowiedzi zaatakował go, zdobywając wielkie zwycięstwo. Ciała wrogów zostały porąbane, a kończyny zebrane jako trofea.

Pod koniec życia Brychan abdykował na rzecz syna Rhaina Dremrudda i osiadł w pustelni. Zmarł w sędziwym wieku pod koniec piątego wieku i został pochowany na Ynys Brychan (dzisiejszej wyspie Lundy w Szkocji).

Jego wspomnienie obchodzone jest 6 kwietnia.

Imię Brychan jest pochodzenia irlandzkiego i oznacza łaciaty.



© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies