Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Bernard Ludwik Beaulieu (Ludwik Beaulieu)

(8.10.1840–8.03.1866)

20 września
7 marcaŚw. Bernard Ludwik Beaulieu urodził się 8 października 1840 r. w Langdon we Francji. Jego matka miała zaledwie 19 lat, a ojciec zmarł 5 miesięcy później. Młoda matka, pragnąc zapewnić synowi wykształcenie, wyszła za mąż po raz drugi, za wdowca M. Dufoura. Była kobietą bardzo pobożną i takie wychowanie dała synowi. Poświęciła go też Matce Bożej.

Mały Bernard w wieku 7 lat został ministrantem. Nieco późni ej jego nauczyciel poradził, żeby oddać go do seminarium. Ludwik wstąpił do niższego seminarium duchownego w Bordeaux w październiku 1849 r. Jakiś czas później spotkał misjonarza z Chin i pod wpływem jego opowieści sam też zapragnął zostać misjonarzem. W związku z tym w 1857 r. wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Bordeaux, które ukończył w 1863 r. i od razu, 27 sierpnia 1863 r. wstąpił do seminarium Francuskiego Stowarzyszenia Misji Zagranicznych (Missions Étrangères de Paris). Na księdza został wyświęcony 21 maja 1864 r. Dalej wydarzenia potoczyły się szybko. 15 czerwca 1864 r. został wysłany na misję; opuścił Francję miesiąc później, 15 lipca, a 27 maja 1865 r. dotarł do Korei.

Biskup św. Szymon Berneux, który widział, że sytuacja katolików w Korei nie jest łatwa, wysłał zarówno Bernarda, jak i innych młodych księży do odległych górskich wiosek, żeby uniknęli grożącego im n niebezpieczeństwa. Bernard zamieszkał w wiosce leżącej niedaleko miejsca pobytu św. Piotra Henryka Dorie.

Podczas swojego krótkiego pobytu w Korei Bernard nauczył się języka koreańskiego tak dobrze, że biskup zdecydował się wysłać go do Kwangju. Młody ksiądz nie dotarł tam jednak. W drodze aresztowano go 27 lutego 1866 r.

Okrutnie torturowany, przywiązany do krzesła i bity po łydkach i stopach kijami o trójkątnym przekroju, nie wyrzekł się wiary. Kilka dni później, 7 marca, ponieważ po pobiciu nie mógł chodzić, został zaniesiony na miejsce kaźni w Saenamteo, około 5 km od Seulu. Tam ścięto go razem ze św. Piotrem Henrykiem Dorie, św. Justynem Ranfer de Bretenières i biskupem św. Szymonem Berneux.

Został beatyfikowany, z grupą 23 innych męczenników 6 października 1968 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany z grupą 102 męczenników koreańskich 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie św. Bernarda Ludwika Beaulieu przypada 20 września i 7 marca.

Bernard w języku staro-wysoko-niemieckim bero, bern – „niedźwiedź i hart – „silny”, czyli Bernhard, znaczy „silny jak niedźwiedź”.

Ludwik to stare germańskie imię rycerskie; brzmiało kiedyś Hlutwig i było złożeniem dwóch członów: hlut – „słynny, sławny” i wik (wig) – „walka, bitwa”; można je więc przetłumaczyć jako „sławny w boju”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies