Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Barbara Yi Chŏng-hŭi

(1799–3.09.1839)

20 września
3 wrześniaŚw. Barbara Yi Chŏng-hŭi urodziła się w 1799 r. w Pongcheon (Siheung) w prowincji Gyeonggi w Korei. Już w młodości była bardzo głęboko wierząca. Kiedy dorosła, ojciec chciał ją wydać za mąż za poganina. Barbara tak bardzo tego nie chciała, że trzy lata spędziła udając chorobę, siedząc tylko lub leżąc na podłodze. Zniecierpliwiony kandydat na męża zrezygnował wreszcie i poślubił inną kobietę, a Barbara wyszła za mąż za katolika, który zmarł po 2 latach i Barbara wróciła do domu rodziców. Potem przeniosła się do ciotki, św. Teresy Yi Mae-im, zamieszkałej w Seulu. Później zamieszkała z nimi jeszcze jej siostra, św. Magdalena Yi Yŏng-hŭi.

W czasie prześladowań w 1839 r. Barbara została aresztowana i poddana okrutnym torturom pragnąc zmusić do wyrzeczenia się wiary, które odważnie zniosła. Została ścięta 3 września 1839 r. w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 5 innymi katolikami (Marią Pak K'ŭn-agi, Barbarą Kwŏn Hŭi, Janem Pak Hu-jae, Marią Yi Yŏn-hŭi i Agnieszką Kim Hyo-ju).

Krewnymi św. Barbary Yi Chŏng-hŭi były też męczennice koreańskie: jej matka św. Magdalena Hŏ Kye-im i siostrzenica (lub bratanica) św. Barbara Yi. Widać, że naprawdę pochodziła z rodziny męczenników.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Yi Chŏng-hŭi przypada 20 września i 3 września.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies