Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Barbara Yi

(1825–27.05.1839)

20 wrześniaŚw. Barbara Yi urodziła się w Chongpa w Seulu w 1825 r. W dzieciństwie straciła rodziców i zamieszkała u swoich ciotek św. Magdaleny Yi Yŏng-hŭi i św. Barbary Yi Chŏng-hŭi, które wpoiły jej silną wiarę. Można powiedzieć, że Barbara żyła na tym świecie jedynie dla miłości Boga i żeby umrzeć dla Niego.

Podczas prześladowań została aresztowana i kilkakrotnie torturowana, potem odesłana do sądu wyższej instancji, gdzie również była torturowana. Jednak sędzia pomyślał, że jest ona zbyt młoda, żeby ją skazać, więc odesłał ją do więzienia. Razem z nią w celi było trzech chłopców, którzy dodawali jej odwagi. Tymczasem Barbara zachorowała na dur brzuszny. Chorowała przez tydzień i zmarła 27 maja 1839 r.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Yi przypada 20 września.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies