Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Barbara Ko Sun-i

(1798–29.12.1839)

20 września
29 grudniaŚw. Barbara Ko Sun-i urodziła się w 1798 r. w Seulu w Korei w rodzinie katolickiej. Jej ojcem był Ko Kwang-song, męczennik koreański z 1801 r. Była kobietą znaną z uczciwości i inteligencji.

W wieku 18 lat poślubiła św. Augustyna Pak Chong-wŏn i miała z nim troje dzieci. Cała rodzina była bardzo katolicka, dzieci bardzo dobrze wykształcone religijnie. Barbara pomagała mężowi w jego działalności charytatywnej: zachęcał on oziębłych katolików do powrotu do Kościoła, uczył niepiśmiennych katechumenów, dbał o chorych. A kiedy do Korei przybyli misjonarze, małżonkowie byli bardzo szczęśliwi. Mogli wreszcie przystępować do sakramentów. Rozwijali w sobie cnoty chrześcijańskie, wiedli życie modlitwy i rosło w nich pragnienie zostania męczennikami.

Gdy mąż Barbary został aresztowany, postanowiła, że ona również odda się w ręce oprawców. Zanim jednak zrealizowała postanowienie, aresztowano ją także. Stało się to 27 października 1839 r. Od razu podziękowała Bogu za szczególną łaskę aresztowania.

Małżonkowie spotkali się w więzieniu i wzajemnie dodawali sobie odwagi. Szef policji wezwał ich razem na przesłuchanie. Namawiał do wyrzeczenia się wiary. Oboje odmówili i byli okrutnie torturowani. Barbarę torturowano sześć razy, tak że nie mogła potem poruszać rękami i nogami. Ani na moment jednak nie straciła odwagi.

Około 20 dni później Barbara ponownie została pobita razem z mężem. Była pobita tak dotkliwie, że jej ciało zostało oderwane od kości. Ale ona chciała umrzeć dla Boga. Powiedziała współwięźniom: „Kiedyś bałam się tortur, ale teraz Duch Święty pobłogosławił grzesznika, jakim jestem, i już się nie boję. Jestem taka szczęśliwa. Nie wiedziałam, że tak łatwo jest umrzeć”.

Barbara została ścięta w Seulu za Małą Zachodnią Bramą 29 grudnia 1839 roku razem z sześcioma innymi katolikami (Barbarą Cho Chŭng-i, Magdaleną Han Yŏng-i, Piotrem Ch'oe Ch'ang-hŭb, Benedyktą Hyŏng Kyŏng-nyŏn, Elżbietą Chŏng Chŏng-hye i Magdaleną Yi Yŏng-dŏk). Miała 41 lat. Miesiąc później stracono jej męża.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Ko Sun-i przypada 20 września i 29 grudnia.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies