Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Barbara Kim

(1805–27.05.1839)

20 września
27 majaŚw. Barbara Kim urodziła się w 1805 r. w Si-heung w prowincji Kyŏnggi w Korei w bardzo biednej rodzinie katolickiej, choć niezbyt pobożnej. W wieku 13 lat została służącą w zamożnej rodzinie katolickiej u niejakiej Marii Hwang. To właśnie tu poznała lepiej i zrozumiała Boga i tu wzrastało jej pragnienie poświęcenia się Jezusowi. Była szczera i sumienna, wpisując w sercu nauki Pana. Zdając sobie sprawę z działania łaski Bożej w jej życiu, postanowiła pozostać dziewicą.

Pewnego dnia jej ojciec powiedział, że został poproszony o jej rękę przez pewnego bardzo miłego katolickiego młodzieńca i on się zgodził. „Szykuj się więc do małżeństwa”. Barbara odparła, że poświęciła swoje życie Bogu i nie wyjdzie za mąż. Ojciec jednak przekonywał, że jeśli mąż i żona są wierzący, nie ma przeszkód do życia zgodnego z wiarą, więc niech nie będzie taka uparta. Barbara więc nie miała wyjścia i musiała zgodzić się na to małżeństwo.

Po ślubie jednak okazało się, że jej mąż był poganinem, a wszelkie jej wysiłki zmierzające do nawrócenia go spełzły na niczym. Miała kilkoro dzieci, z których udało jej się ochrzcić tylko jedną córkę. Różnice w wierze spowodowały wiele trudności w tym małżeństwie, których nie udało się rozwiązać. Dopiero po śmierci męża mogła więc Barbara poświęcić się modlitwie i dobrym uczynkom, a wraz z pojawieniem się zagranicznych kapłanów w Korei, była w stanie prowadzić bardziej żarliwe i szczęśliwe życie duchowe.

Kiedy wybuchły prześladowania, została aresztowana w marcu 1839 r. Mimo poddania jej okrutnym torturom, żeby zmusić do wyrzeczenia się wiary i wydania innych katolików, Barbara pozostała nieugięta. Cierpiała straszne katusze życia więziennego: w nieludzkim stłoczeniu, głodzie i pragnieniu, smrodzie gnijących, niezaopatrzonych ran. Jej jedynym zmartwieniem jednak było, czy pożyje wystarczającą długo, aby zdobyć palmę męczeństwa z ręki kata. W więzieniu zachorowała na tyfus i zmarła 27 maja 1839 r. w wieku 34 lat.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Kim przypada 20 września i 27 maja.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies