Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Barbara Ch'oe Yŏng-i

(1819–1.02.1840)

20 września
1 lutegoŚw. Barbara Ch'oe Yŏng-I urodziła się w 1819 r. w Seulu w bardzo chrześcijańskiej rodzinie. Jej rodzicami byli św. Piotr Ch'oe Ch'ang-hŭb i św. Magdalena Son Sŏ-byok. Mając takich rodziców, Barbara już od wczesnej młodości była bardzo pobożna.

Kiedy przyszedł czas, w którym w Korei rodzice organizują dziewczynie małżeństwo, Barbara zastrzegła, że jej mężem może zostać tylko bardzo gorliwy katolik. Nie dba o to, czy jej mąż będzie szlachetnego rodu lub bogaty, ma być tylko katolikiem. Wyszła więc za mąż za człowieka dużo starszego od niej, 44-letniego Karola Cho. Ona miała dopiero 20 lat. W następnym roku Barbara urodziła syna. Oboje wzajemnie zachęcali się do praktykowania cnót i umacniali się w wierze.

Kiedy Barbara została aresztowana, wzięła z sobą do więzienia syna. Pobyt w więzieniu był bardzo trudny dla dziecka: było brudno, brakowało świeżego powietrza i nie wystarczało żywności. Wtedy Barbara odesłała syna do jednej z krewnych. Bała się, że wzgląd na syna może zniechęcić ją do wytrwałości w wierze.

Śledczy zażądał od niej wyrzeczenia się wiary i ujawnienia nazwisk towarzyszy katolików oraz właściciela dewocjonaliów znalezionych w jej domu. Barbara Nie zaparła się wiary i powiedziała, że jest zbyt młoda, by znać innych katolików, poddano ją więc ciężkim torturom. Była bita 250 razy, a jej ciało zostało skręcone.

Z więzienia Barbara napisała list, w którym wyznała: „Jak smutna jestem z powodu stracenia rodziców w męczeństwie. Kiedy jednak myślę o niebie, doznaję pociechy i dziękuję Bogu za specjalny przywilej męczeństwa. W moim sercu jestem pełna szczęścia!”.

1 lutego 1840 r. Barbara została zabrana do Tangkogae w pobliżu Seulu i tam ścięta razem z Janem Yi Mun-u i Pawłem Hong Yŏng-ju. Zginęła dzień po swojej matce, jako że według koreańskiego prawa członkowie jednej rodziny nie mogli być straceni tego samego dnia.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Ch'oe Yŏng-i przypada 20 września i 1 lutego.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies