Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Barbara Cho Chŭng-i

(1781–29.12.1839)

20 września
29 grudniaŚw. Barbara Cho Chŭng-i urodziła się w 1781 r. w Icheon w Korei w znanej koreańskiej rodzinie szlacheckiej.

Kiedy dorosła, wyszła za mąż za św. Sebastiana Nam I-gwan. Urodziła syna, który jednak zmarł wkrótce po urodzeniu.

Podczas prześladowań w 1801 r. wielu krewnych Barbary zginęło śmiercią męczeńską, a mąż jej został skazany na wygnanie. Barbara zamieszkała ze swoim młodszym bratem. Była jednak bardzo nieszczęśliwa. Nie mogła praktykować swojej religii w pełni, ponieważ w tym czasie nie było kapłanów w Korei, a przy tym żyła z dala od innych katolików. Dopiero kiedy miała około 30 lat, przeprowadziła się do Seulu i zamieszkała z bardzo pobożną katolicką rodziną. Dzięki temu miała okazję wiernie praktykować swoją religię.

Barbara była kuzynką św. Pawła Chŏng Ha-sang. Dzięki temu miała okazję pomagać w przygotowaniu do podróży do Pekinu w celu sprowadzenia misjonarzy do Korei. Kiedy do Korei przyjechał o. Pacyfik Yu, a mąż Barbary został zwolniony z wygnania i powrócił do domu, była w stanie pomóc chińskiemu księdzu.

Kiedy op. Yu wrócił do Chin, Barbara kupiła niewielki domek, w którym mogła gościć księży Maubanta i Chastana oraz biskupa Imberta podczas ich pobytu w Seulu. Katolicy schodzili się w jej domu na modlitwy, do spowiedzi i na Mszę św.

Barbara mówiła: „Jeśli wybuchną prześladowania, wszyscy musimy umrzeć. Musimy szkolić się przez umartwienia, aby uwielbiać Boga i aby zbawić nasze dusze”.

Barbara została aresztowana w lipcu 1830 r. Mimo ciężkich tortur: jej nogi były skręcone, a ona pobita pałką 180 razy, odmawiała wyrzeczenia się wiary i ujawnienia, gdzie ukrywa się jej mąż. Powtarzała: „Nawet gdybym miała umrzeć dziesięć tysięcy razy, nie mogę popełnić grzechu”. Nie ugięła się nawet, kiedy została wysłana do sądu wyższej instancji, gdzie została pobita bardziej surowo. Jej mąż po aresztowaniu także był ciężko torturowany. Oboje pokazali odwagę i pragnienie, żeby umrzeć za wiarę.

Barbara była bardzo miła dla innych więźniów i pocieszała ich. Była spokojna. Niedługo przed egzekucją pożegnała się z nimi i zasnęła. Obudziła się tuż przed wyprowadzeniem jej na egzekucję.

Została ścięta 29 grudnia 1839 r. w Seulu za Małą Zachodnią Bramą wraz z sześcioma innymi katolikami (Magdaleną Han Yŏng-i, Piotrem Ch'oe Ch'ang-hŭb, Benedyktą Hyŏng Kyŏng-nyŏn, Elżbietą Chŏng Chŏng-hye, Barbarą Ko Sun-i i Magdaleną Yi Yŏng-dŏk). Miała 58 lat.

Beatyfikowana przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r. z grupą 78 innych męczenników, a kanonizowana z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r. na placu Yoido w Seulu.

Wspomnienie świętej Barbary Cho Chŭng-i przypada 20 września i 29 grudnia.

Imię Barbara tłumaczone jest albo z łacińskiego barbara – „cudzoziemka, obca, pochodząca spoza Grecji”, albo też od greckiego barbaros – „ktoś bez wykształcenia”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies