Ozdobny relikwiarz z czaszką św. Balbiny Rzymskiej

Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święta Balbina Rzymska

(zm. ok. 117 lub 130)

31 marcaŚw. Balbina Rzymska była córką obywatela rzymskiego, trybuna wojskowego Kwiryna z Neuss.

Balbina, tak jak i jej ojciec, otrzymała chrzest z rąk papieża Aleksandra I. To ona miała odnaleźć okowy św. Piotra; podarowała je siostrze św. Hermesa, Teodorze.

Według legendy kiedy św. Aleksander I był w więzieniu, ojciec Balbiny, Kwirynus zainteresował się religią, jaką Aleksander wyznawał. Jednak zanim uwierzył, prosił o cud. Jednym z nich było cudowne znalezienie się Aleksandra w celi uwięzionego w tym samym więzieniu św. Hermesa, a drugi, o jaki poprosił Kwiryn, to uzdrowienie Balbiny z choroby tarczycy. Kiedy Kwiryn z Balbiną dotarli do celi Aleksandra, leżał ona tam spętany łańcuchami. Kwiryn i Balbina zaczęli całować łańcuchy, ale on im tego zakazał, natomiast nakazał odnaleźć łańcuchy św. Piotra i te całować, wtedy otrzymają to, o co proszą.

Balbina wraz z ojcem, który wiedział, gdzie przebywał św. Piotr przed męczeństwem, udali się tam i znaleźli okowy. Kiedy Balbina je ucałowała, wkrótce wyzdrowiała. Aleksander postanowił, że odtąd w dniu znalezienia łańcuchów będzie obchodzone święto św. Piotra w Okowach. Wystawił też kościół św. Piotra Apostoła nazwany ad Vancula, co znaczy w okowach. Wtedy Kwiryn poprosił Aleksandra o chrzest dla siebie i swojej rodziny.

Kwiryn niedługo potem zginął śmiercią męczeńską. Nie wiadomo, co się działo z Balbiną po jego śmierci. Jedna z wersji mówi, że została zabita razem z ojcem i pochowana też razem z nim w katakumbach św. Pretekstata przy Via Appia.

Druga wersja mówi, że pozostała dziewicą rekluzą aż do męczeńskiej śmierci w roku 130. Nie wiadomo, czy została utopiona, czy pogrzebana żywcem.

W IV wieku relikwie św. Balbiny przeniesiono do rzymskiej bazyliki pod wezwaniem świętej na wzgórzu Awentyńskim. Również jednemu z cmentarzy nadano jej imię. Część jej relikwii w średniowieczu sprowadzono do katedry w Kolonii. Większa część jej relikwii wciąż znajduje się na ołtarzu w bazylice świętej Balbiny na Awentynie. Pod koniec XV lub na początku XVI wieku czaszka Balbiny została umieszczona wewnątrz ozdobnego relikwiarza, który relikwiarz obecnie znajduje się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Święta Balbina Rzymska jest czczona jako jedna ze 140 świętych na szczycie kolumnady na placu Świętego Piotra.

Wzywana przy skrofułach (gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych szyi) i przy wolu.

Jej atrybutami są więzy lub kajdany. W ikonografii przedstawiana jest jako młoda kobieta trzymająca łańcuch lub młoda kobieta całująca łańcuchy chrześcijan w niewoli.

Imię Balbina pochodzi od łacińskiego słowa balbus, czyli „jąkała”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies