Św. Arnold na gobelinie w kaplicy pod jego wezwaniem w Arnoldsweiler koło Düren

Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
święty Arnold z Arnoldsweiler (z Julich, Arnold Wyznawca)

(zm. po 800)

18 lipcaŚw. Arnold był Grekiem z pochodzenia, wychowanym w Bizancjum. Około 800 r. był śpiewakiem i muzykiem grającym na cytrze na dworze bł. Karola Wielkiego. Musiał być wyjątkowym człowiekiem, skoro zdumiewał wszystkich swoją prawością. Król tak cenił sobie jego muzykę, że zabierał go nawet na polowania. Arnold nnie zajmował się gonitwą za zwierzyną. Miał dobry słuch, usłyszał więc, jak okoliczni ludzie skarżą się, że u nich bieda aż piszczy, ale nie wolno im z krślewskiego lasu niczego tknąć: ani zwierząt, ani roślin czy grzybów, ani nawet suchego drewna na opał. Bardzo to poruszyło serce Arnolda.

Kiedy król wrócił z poloania, muzyk zapytał, czy król byłby tak hojny, żeby podarować mu tyle lasu, ile zdoła objechać na koniu, nim Karol skończy wieczerzę. Król miał dla niego tyle uznania, zgodził się na propozycję. Arnold nieczekał – puścił się galopem i zanim ucztasię skończyła, objechał cały las wokół Düren. Legenda mówi, że w ażdej wiosce dawano mu nwego konia, żeby zdążył objechać jak największy teren. Tak więc król podarował mu las z 20 wioskami na zachodzie. W jednej z tych wiosek – Genetsweiler koło Juliach, która dziś nazywa się Arnoldsweiler (Wilre Sancti Arnoldi) koło Düren, Arnold osiadł na stałe.

W swoich posiadłościach czynił wiele dobrego dla biednych. Znów odwołajmysię do legendy – jeszcze tego samego dnia, kiedy otrzymał las, oddał go we władanie chłopom. I znów wzbudził uznanie Karola, który obdarzył go tytułem hrabiego Agde i Montpellier.

Św. Arnold Wyznawca zmarł w swojej posiadłości Arnoldsweiler i został pochowany w kaplicy, która do dziś jest celem pielgrzymek.

Kult św. Arnolda został zatwierdzony w 1886 r. W ikonografii przedstawiany jest zwykle z instrumentem muzycznym: cytrą albo harfą, prawie zawsze w zbroi rycerskiej.

Mieszkańcy dwudziestu wiosek, których Arnold tak hojnie obdarował, nie zapomnieli mu tego do dziś. Raz w roku, w święto zesłania Ducha Świętego, pielgrzymowali do jego grobu z woskowymi świecami. Potem powstała tradycja, według której tydzień, w którym wypada 18 lipca, czyli dzień wspomnienia świętego, był tygodniem świątecznym, radosnym, pełnym różnego rodzaju atrakcji dla mieszkańców i pielgrzymów.

Św. Arnold z Arnoldsweiler jest patronem muzyków, organistów, wytwórców instrumentów muzycznych; wzywany jest w modlitwach o dobrą śmierć.

Imię Arnold pochodzi od germańskiego słów harth – „mocny, silny” i wald – „władać, panować”.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies