Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
błogosławiony Salvatore Lilli – 8 męczenników armeńskich

(zm. 22.11.1895)

22 listopadaŚw. Salvatore jest jednym z 8 męczenników armeńskich.

Urodził się 19 czerwca 1853 w Kapadocji we Włoszech. Rodzicami jego, Vincenzo i Annunziata Lilli, byli bardzo pobożni. W 1870 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, śluby złożył 6 sierpnia 1971 r. Potem wyjechał do Ziemi Świętej na studia. Został wyświęcony na księdza 6 kwietnia 1878 r. Od początku swojego powołania marzył o zostaniu misjonarzem.

Dwa lata pracował w Jerozolimie w kościele Świętego Zbawiciela i bazylice Grobu Świętego, potem został wysłany jako misjonarz do Marasco w Armenii, które należało do kustodii Ziemi Świętej zakonu franciszkańskiego. Oprócz głoszenia tam wiary, dzięki któremu zdobył wielu nowych wyznawców, założył trzy nowe wioski, zbudował kilka szkół i kilka domów dla bezdomnych, nauczał o nowoczesnej higienie i przestrzeganiu warunków sanitarnych. Podczas epidemii cholery w 1891 roku Salvatore pracował bez wytchnienia.

W 1894 roku wyjechał do Mujuk-Dersi, gdzie został proboszczem i przełożonym domu franciszkańskiego, w odległości 7 godzin jazdy konnej od Marasco. Pracował razem z siedmioma innymi misjonarzami.

Rok później obszar, na którym pracowali franciszkanie, został zajęty przez zislamizowanych Turków, którzy objęli Armenię okrutnymi prześladowania. Tak okrutnymi, że było to wręcz ludobójstwem, nazywanym dziś ormiańskim holocaustem. Salvatore i jego bracia franciszkanie byli namawiani do opuszczenia swojego klasztoru i ucieczki dla ratowania życia, wszyscy jednak odmówili, nie chcąc zostawiać swoich parafian bez opieki duszpasterskiej.

19 listopada napadli na franciszkanów Turcy, którzy zażądali od nich natychmiastowego wyrzeczenia się wiary i przejścia na islam. Po trzech dniach oporu, ośmiu franciszkanów aresztowali i popędzili do Marasco. Po dwóch godzinach zatrzymali się nad napotkanym strumieniem i po raz drugi zażądali od franciszkanów przejścia na islam. Kiedy stanowczo odmówili, zadźgali ich bagnetami, a ich ciała spalili.


Ich imiona to:

bł. Baldji Oghlou Ohannes

bł. David Oghlou David

bł. Dimbalac Oghlou Wartavar

bł. Geremia Oghlou Boghos

bł. Khodianin Oghlou Kadir

bł. Kouradji Oghlou Tzeroum

bł. Salvatore Lilli

bł. Toros Oghlou David


Grupę męczenników beatyfikował Jan Paweł II 3 października 1982 r. Proces kanonizacyjny w toku.© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies