Logo serwisu Biblia


Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
















święty Antoni Kim Sŏng-u

(1794–29.04.1841)

20 września
29 kwietnia



Św. Antoni Kim Sŏng-u urodził się w 1794 r. w Kusan w prowincji Kyŏnggi w Korei w rodzinie katolickiej. Był uczciwy i wspaniałomyślny, znany też z hojności. Według świadka Antoni był człowiekiem o ciepłej osobowości wielkodusznym i był szanowany także przez niekatolików. Pamięć o nim w rodzinnej wsi zachowała się tak dobra, że nawet jego prawnuki cieszyły się szacunkiem współmieszkańców.

Antoni i jego krewni uczyli się religii katolickiej i w ten sposób wszyscy oni stali się wierzącymi. Dzięki jego staraniom w końcu wszyscy mieszkańcy wsi zostali katolikami.

Po śmierci matki Antoni przeprowadził się do Seulu i zamieszkał na zewnątrz Bramy Wschodniej. Jednak jego dwaj młodsi bracia zostali w Kusan, gdzie zostali aresztowani. Starszy z nich, Augustyn, zmarł w więzieniu w maju 1841 r. w wieku 43 lat, a młodszy pozostał w więzieniu przez długi czas.

Po śmierci żony Antoni ożenił się po raz drugi, ponownie z kobietą bardzo pobożną z rodziny katolickiej.

Po przybyciu do Korei misjonarzy w domu Antoniego zorganizowano małą kaplicę, w której o. Maubant dość często odprawiam Mszę św.

Pod koniec 1839 r. zdrajca doniósł urzędnikom o działalności Antoniego i cała rodzina została uwięziona w styczniu 1840 r. Antoni był ciężko torturowany. Szefowi policji, który usiłował wymusić na nim wyrzeczenie się wiary, powiedział, że umrze jako katolik. W więzieniu Antoni zachowywał się tak, jakby był w domu. Nie wyrażał ochoty, aby został zwolniony; raczej był przygotowany na męczeństwo. Lubili go wszyscy, nawet więźniowie niekatolicy, których nauczał religii i którzy przyjęli od niego chrzest.

Pod koniec kwietnia 1841 Antoni ponownie był przesłuchiwany i torturowany, żeby wyrzekł się wiary. Ponieważ odmówił kategorycznie, 29 kwietnia 1841 r. został w więzieniu uduszony. Przebywał tam 15 miesięcy. Ciało jego zostało oddane rodzinie. Przewieziono je do domu i uroczyście pochowano w Kusan, rodzinnej wiosce. W 1927 przeniesiono je do Wyższego Seminarium Duchownego w Yongsan (w Seulu). Obecnie szczątki św. Antoniego znajdują się w Sanktuarium Męczenników w Kusan.

Został razem z 78 innymi męczennikami beatyfikowany przez papieża Piusa XI 5 lipca 1925 r., a kanonizowany z grupą 102 innych męczenników koreańskich przez Jana Pawła II 6 maja 1984 r.

Wspomnienie św. Antoniego Kim Sŏng-u przypada 20 września i 29 kwietnia.

Antoni (Antonius) pierwotnie było nazwiskiem rzymskim – pochodziło od starorzymskiej nazwy rodowej Antonia (Antoniusze) i oznaczało przedstawiciela tego rodu, dopiero z czasem, tak jak kilka innych, stało się imieniem.



© 2000–2021 barbara     Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved     Strona nie zawiera cookies